Nazal cerrahide otolog plateletten zengin plazma uygulanan ve uygulanmayan hastaların postoperatif takiplerinde yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of the autologous platelet-rich plasma i̇n nasal pack on postoperative quality of life
  1. Tez No: 366148
  2. Yazar: İHSAN KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOCATÜRK, PROF. DR. ŞEFİK HALİT AKMANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Doku iyileşmesinde pozitif etkileri bilinen otolog PZP'nın, nazal cerrahide kullanımı sonrası hastaların postoperatif yaşam kalitesine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ufuk Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'ne başvuran nazal septum deviasyonu olan hastalardan ek hastalığı olmayan 50 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. 50 hastanın her birine nazal cerrahi sonrası rutin kullanılan merosel tampon yerleştirildi. 25 kontrol grubu hastasına yerleştirilen merosel tampon içerisine serum fizyolojik enjekte edilirken, 25 çalışma grubu hastasına yerleştirilen merosel tampon içerisine PZP enjekte edildi. Hastaların her biri bir ay boyunca anket ve endoskopik görüntüleme ile takip edildi ve hastaların kanama, krut, ağrı (VAS) ve NOSE skalası değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Bir aylık takip sonucunda; NOSE skala skoru açısından çalışma grubu hastalarının, kontrol grubu hastalarına göre daha iyi sonuç verdiği görüldü ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma grubu hastalarında kontrol grubu hastalarına göre daha az kanama ve krut gözlendi ve gruplar arası farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Gruplar arasında VAS skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. Sonuç: PZP'nin yara iyileşmesini hızlandırdığını rapor eden çalışmalara dayanarak yaptığımız araştırmada, nazal cerrahide oluşan yaraların da PZP ile postoperatif erken dönemde daha çabuk iyileştiği gözlemlendi. Araştırmamızda PZP kullanılan hastalarda, ameliyat sonrası erken dönemde krutlanma, kanama ve postoperatif şikayetlerin daha az olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We were aimed to research the effects of autolog PRP, which is known for the positive effects on human tissue, on postoperatif living quality of the patients after the use on nasal surgery. Material and Methods: 50 volunteers who have no other sicknesses were chosen from the patients who consulted to the Otorhinolaryngology Department of Ufuk University for nasal septal deviation. Merocel pack which is a routine after nasal surgery had placed on each of the 50 patients. For the 25 control group patients salin injected in the merocel pack placed, on the other hand merocel pack placed on the 25 working group patients had PRP injected. For a month each of the patients followed by surveys and endoscopic imaging and bleeding, crusts, pain and NOSE scale values had been compared. Results: As a result of the one month followup; it was seen that the working group patients given better results in terms of NOSE scale than the control group patients and this difference found meaningful statistically. Less bleeding and krut was seen on the working group patients than the control group patients and the difference found meaningful statistically. In terms of VAS score there was no meaningful differences found statistically among the groups. Conclusion: With the research we made according to the studies which report that the PRP fastens the healing of the wounds shown us that the wounds occur at nasal surgeries heals faster on postoperatif early period with PRP. It was seen with our research that on postoperative early period crusts, bleeding and postoperative complaints are lesser.