Mitral kapak hastalığı i̇le birlikte atrial fibrilasyonu olan hastalarda i̇zole sol atrial radyofrekans ablasyonun erken ve orta dönem sonuçlari
İn patients with Mitral valve disease associated with AF, Isolated left atrial RF ablation early and midterm results
  1. Tez No: 366198
  2. Yazar: SERKAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Mitral kapak için ameliyat edilecek hastalarda , % 30-84 arasında Atrial Fibrilasyon(AF) görülmektedir. Bu hastalara uygulanan izole sol atriyal Radyofrekans(RF) ablasyon ile %70-98 oranında başarı elde edilmektedir. Bizde çalışmamızda Mitral kapak hastalığı ile birlikte Kronik AF'si olan hastalarda uyguladığımız izole sol atrial RF ablasyonunun etkinliğini belirlemeyi, erken ve orta dönem sonuçlarını literatür ile karşılaştırmayı amaçladık. 14 Mayıs 2009 ve 10 Mayıs 2013 tarihleri arasında kliniğimizde mitral kapak hastalığı sebebi ile opere olacak 29 kronik AF'li hastaya ,izole sol atriyal RF ablasyon tedavisi uygulandı. Hastalara standart 12 derivasyonlu EKG ve ekokardiyografi ile tanı kondu. Hastaların preop ve postop 6.ayda LA,RA,EF ve SPAB değerleri EKO ile ölçüldü. Kırk yaş üzeri tüm hastalara koroner anjiyografi yapıldı. Hastaların postop. erken dönem 1. , 6. ve 12.aylarda EKG ile ritm değerlendirildi. İstatistik analizler SPSS“13.0 for Windows®”programı kullanılarak gerçekleştirildi. Hastaların 11'i (%37.9) erkek ,18'i (%62.1) bayandı. Ortalama yaş 58.5 ± 10,1 (41-75) idi. Ameliyat sonrası 22(%75.8) hastada sinüs ritmi sağlandı. 1 aylık takip sonunda 22(%75.8) hastamız sinüs ritminde kaldı 6 aylık takip sonunda 23(%79.3) hastamız sinüs ritminde ,12 aylık takip sonunda 23(%79.3) hastamız sinüs ritminde kaldı. İşleme ait komplikasyon ve erken dönem mortalite olmadı(30 gün içinde). Mitral kapak hastalığı ile birlikte AF. bulunan hastalarda uygulanan izole sol atrial RF ablasyon sonuçları tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fort the patiens who will under go cardiacoperations for Mitral valve disease AF is found about 30-84%. Isolated left atrial RF ablation in these patients showed 70-98% successrates. İn our study ,we aimed evaluate short and mid term results in the patients with Mitral valve diseas associated with AF after performed Isolated left atrial RF ablation and compare them with results in literature. Between 14 May 2009 and 10 May 2013, 29 patients with mitral valve disease and chronic atrial fibrillation underwent valve replacement and endocardial isolated left Atrial Radiofrequency ablation at our clinic. At the preoperative periodall patients were diagnosed by electrocardiography (ECG) and transthorasic echocardiography (TTE). All the patients where evaluated pre and 6.th month post operatively by ECHO for LA, RA, EF and SPAB. For the patients over 40 years old, coronary angiography was performed. The patients were also evaluated at the 1., 6., 12 th months post operatively and by 12 lead ECG. İstatistics was done by using SPSS“13.0 for Windows®”programme (SPSS Inc., Chicago, III) Therewere 11 (%37.9) male and 18 (%62.1) female patients ranging in age from 41 to 75 years, with a meanage of 58.5 ± 10.1 years. 22(%75.8) patients reverted to sinus rhythm postoperatively. During the follow up period, 23(%79.3) patients were noted to be in normal sinus rhythm. With in the first month there was no any mortality or complication related to the procedure. İn patients with Mitral valve disease associated with AF, Isolated left atrial RF ablation results were satisfactory.