Ankilozan spondilit ve behçet hastalığında gözün ön ve arka segment yapılarının değerlendirilmesi
The evaluati̇on of anteri̇or and posteri̇or structures of eye i̇n ankylosi̇ng spondyli̇ti̇s and behçet's di̇sease
  1. Tez No: 366197
  2. Yazar: SEYFULLAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU NEVİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Behçet hastalığı(BH) multisistemik, kronik, inflamatuar bir hastalıktır.Oküler BH'da klasik bulgu hipopiyonlu iridosiklittir.Fundus değişiklikleri kistoid makula ödemi, retinal ven oklüzyonu,retinal eksudalar, retinal hemorajiler, retinal ve optik disk atrofisi ve vitreus hemorajisini içerir. Ankilozan spondilit(AS) öncelikle sakroiliak eklemleri ve omurgayı etkileyen bir hastalıktır.AS anterior üveit ve diğer göz patolojilerine yol açabilir.Çalışmanın amacı BH /AS'de santral korneal kalınlık, santral foveal retinal kalınlık, subfoveal koroidal kalınlık ve peripapiller RNFL kalınlık ölçümlerini yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş sağlıklı kontroller ile karşılaştırmaktır.Çalışmaya 146 BH ve 70 AS ve 80 sağlıklı kontrol göz dahil edilmiştir.BH grubunda 87 gözde oküler tutulum, AS grubunda 28 gözde oküler tutulum mevcuttur. BH grubunda 59 gözde göz tutulumu bulunmamakta iken, AS grubunda ise 42 gözde göz tutulumu bulunmamaktadır.Oküler tutulumu olan BH ve AS hastaları ayrıca aktif ve inaktif gruplara ayrılmıştır.Oküler BH grubunda aktif grupta 37 ve inaktif grupta 50 göz bulunmaktadır. Oküler AS grubunda aktif grup 7 ve inaktif grup 21 göz idi.Aktif inflamasyon saptanan gözlerde tüm parametreler 3 ay sonra tekrar değerlendirildi. Behçet hastalığında oküler grupta, santral foveal retinal kalınlık, ortalama peripapiller RNFL kalınlık ve temporal kadran RNFL kalınlığı, non-oküler ve kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek idi.Ortalama subfoveal koroidal kalınlık oküler grupta kontrol grubuna göre önemli yüksek idi.Üst kadran RNFL kalınlığını, oküler grupta non-oküler gruba göre istatiksel olarak anlamlı artmış bulduk.Ankilozan spondilitte oküler grupta, nasal kadran RNFL kalınlığı non-oküler ve kontrol grubuna kıyasla önemli yüksek idi. Üst kadran RNFL kalınlığını ve subfoveal koroidal kalınlığını oküler grupta non-oküler gruba göre istatiksel olarak anlamlı artmış bulduk.Ve ayrıca ortalama peripapiller RNFL kalınlığı oküler grupta kontrol grubuna göre önemli yüksek idi. Behçet hastalığında santral foveal retinal kalınlık aktif oküler grupta inaktif oküler gruba göre önemli yüksek idi. BH'da santral korneal kalınlık, subfoveal koroidal kalınlık, nasal ve alt kadran RNFL kalınlığı aktif oküler grupta, 3. ay ölçümlerinde başlangıca göre anlamlı azalmış saptadık. Ankilozan spondilit hastalığında santral korneal kalınlık,ortalama peripapiller RNFL kalınlık,üst kadran RNFL kalınlık ve alt kadran RNFL kalınlık aktif oküler grupta inaktif oküler gruba göre önemli yüksek idi.AS'de santral korneal kalınlık ve subfoveal koroidal kalınlığı aktif oküler grupta 3. ay ölçümlerinde başlangıca göre anlamlı azalmış saptadık. Behçet hastalığı ve Ankilozan spondilitte oküler tutulum olan gözlerde, ön ve arka segment yapılarında kantitatif olarak değerlendirilebilen önemli değişiklikler saptanmış ve bu değişikliklerin aktif inflamasyon döneminde daha belirgin olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Behcet disease (BD) is a multisystemic, chronic, inflammatory disorder.The classical finding in ocular BD is iridocyclitis with hypopyon. The fundus changes include cystoid macular oedema, retinal vein occlusion, retinal exudates, retinal haemorrhages, retinal and optic disc atrophy and vitreous haemorrhage. Ankylosing spondylitis(AS) is a disease that primarily affects the sacroiliac joints and the spine. AS can causes anterior uveitis and other ocular pathologies.The study's purpose is to report the measurements of central corneal thickness, central foveal retinal thickness,subfoveal choroidal thickness and peripapiller RNFL thickness with BD/ AS and compare it with age- and sex-matched healthy controls. The study included eyes 146 BD, 70 AS, and 80 healthy controls.There was 87 eyes ocular BD and 28eyes ocular AS. There was 59 eyes non-ocular BD and 42 eyes non-ocular AS. Eyes with ocular BD and AS were subdivided into active and inactive groups. In ocular BD group 37 eyes had active disease and 50 eyes had inactive disease. In ocular AS group 7 eyes had active disease and 21 eyes had inactive disease.For active group all parameters were reassessed after three months . In BD the mean central foveal retinal thickness, the mean peripapiller RNFL thickness and the temporal quadrant RNFL thickness was significantly greater in ocular group than in non-ocular group and control group.The mean subfoveal choroidal thickness was significantly greater in ocular group than in control group. We found a statistically significant increase in the superior RFNL thickness in ocular group compared with non-ocular group. In AS the nasal quadrant RNFL thickness was significantly greater in ocular group than in non-ocular group and control group.We found a statistically significant increase in the superior RFNL thickness and subfoveal choroidal thickness in ocular group compared with non-ocular group.And also the mean peripapiller RNFL thickness was significantly greater in ocular group than in control group. In BD central foveal retinal thickness was significantly greater in active ocular group than inactive ocular group.In BD central corneal thickness, subfoveal choroidal thickness , nasal and inferior quadrants RNFL thickness in active ocular group at 3 months, we found significantly decreased compared to the baseline measurement. In AS central corneal thickness, the mean peripapiller RNFL thickness, superior quadrant RNFL thickness and inferior quadrant RNFL thickness was significantly greater in active ocular group than inactive ocular group.In AS central corneal thickness and subfoveal choroidal thickness in active ocular group at 3 months, we found significantly decreased compared to the baseline measurement. Behcet's Disease and Ankylosing Spondylitis in eyes with ocular involvement, anterior and posterior segment can be assessed quantitatively significant changes in the structure and functioning of these changes were more prominent during the period of active inflammation were observed.