Karaciğerdeki hemanjiyom ve metastatik lezyonların değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin etkinliği
The efficacy of diffusion weighted magnetic resonance imaging in the evaluation of hemangiomas and metastases of liver
  1. Tez No: 366201
  2. Yazar: DEVRİM ANIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DUYGU HEREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
KARACİĞERDEKİ HEMANJİYOM VE METASTATİK LEZYONLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE DİFÜZYON AĞIRLIKLI MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEMENİN ETKİNLİĞİ Devrim ANIL Bu çalışmanın amacı, karaciğer hemanjiyom ve metastazlarının karakterizasyonunda, nefes tutmalı ve serbest nefesli difüzyon ağırlıklı görüntülemenin tanısal performansının araştırılmasıdır. Karaciğerinde ölçülebilir (çapı 1 cm'den büyük) lezyonu (hemanjiyom ve/veya metastaz) olan, 1.5 T MRG cihazı ile elde edilen difüzyon ağırlıklı görüntüleme sekansları bulunan 140 lezyona sahip 83 hasta (50 kadın, 33 erkek, ortalama 54.5 yaş, aralık 31- 92 yıl ) retrospektif olarak tarandı. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme b değeri (b:difüzyon faktörü) 600 sn/mm² iken, serbest nefesli ve nefes tutmalı olarak single-shot echo-planar imaging (SSEPI) sekansı ile elde edildi. Lezyonların ortalama sinyal intensitesi, açık difüzyon katsayısı ve lezyon-spinal kord sinyal intensite oranı ölçüldü. İki ayrı teknikle elde edilen ADC değerlerinin“Receiver operating characteristic”(ROC) analizi ile karaciğerdeki hemanjiyom ve metastatik lezyonların ayrımında en uygun kestirim değerleri bulunarak tanısal etkinlikleri değerlendirildi. 140 lezyonun yarısı hemanjiyom diğer yarısı metastatik lezyondan oluşmakta idi. Ortalama ADC değeri nefes tutmalı teknikle incelendiğinde hemanjiyom için 1.8 ± 0.7 x 10ˉ³mm²/sn, metastaz için 1 ± 0.3 x 10ˉ³mm²/sn bulundu. Serbest nefesli teknikle incelendiğinde ise ortalama ADC hemanjiyom için 2.1 ± 0.7 x 10ˉ³mm²/sn, metastaz için 1.1 ± 0.4 x 10ˉ³mm²/sn bulundu.
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY OF DIFFUSION WEIGHTED MAGNETIC RESONANCE IMAGING IN THE EVALUATION OF HEMANGIOMAS AND METASTASES OF LIVER The aim of this retrospective study was to evaluate the diagnostic performance of diffusion weighted imaging (DWI) in the characterization of hemangiomas and metastases of the liver. Eighty-three patients (50 women, 33 men; mean age 54,5 years, range 31-92 years) with 140 measurable ( >1cm ) liver lesions (70 hemangiomas, 70 metastases) underwent MR imaging. DWI was performed during breath- hold and nonbreath-hold using a single-shot echo-planar imaging (SSEPI) sequence with a b value (b: diffusion factor) of 600 s/mm². The mean signal intensity and apparent diffusion coefficient of the lesions were measured and lesion-spinal cord signal intensity ratios were calculated. A receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was performed to detect the threshold ADC value for discrimination between hemangiomas and metastases of the liver. Half of the 140 lesions were metastases and the other half were hemangiomas. In breath-hold technique mean ADC values for hemangiomas and metastases were calculated as 1.8 ± 0.7 x 10ˉ³mm²/s and 1 ± 0.3 x 10ˉ³mm²/s respectively. Using nonbreath-hold technique the mean ADC values were calculated as 2.1 ± 0.7 x 10ˉ³mm²/s for hemangiomas and 1.1 ± 0.4 x 10ˉ³mm²/s for metastases.