Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde estetik, sanat ve edebiyat eğitimi
Aesthetics, art and literature education in the works of Sâmiha Ayverdi
- Tez No: 366231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sâmiha Ayverdi çağımızın en önemli mütefekkir yazarlarındandır (1905-1993). Ayverdi, millî eğitimin, Türk dilinin ve millî kimliğin önemini her fırsatta dile getirmiş; eserleri, araştırmaları, hizmetleri ve yetiştirdiği kişiler ile de cumhuriyet tarihînin en ünlü Türk kadın yazarları arasında yerini almıştır. Bu araştırma Ayverdi'nin sanat, edebiyat ve estetik eğitimi ile ilgili görüşlerini ihtiva etmektedir. Araştırmanın amacı, Ayverdi'nin görüşlerinden hareketle, günümüzdeki edebiyat ve sanat eğitimi konusunda çeşitli öneriler sunmaktır. Araştırmada“Literatür Taraması”esas alınmıştır;“betimsel”araştırma türü kullanılmış; veri toplama, analiz-sentez, yorumlama vb. yöntemlere yer verilmiştir. Ayverdi'nin görüşleri ışığında eğitimin millîleştirilmesi ve düzeltilmesi noktasında millî bir eğitim politikası ile tarih ve millî bilinci yüksek nesiller yetiştirmek, bizi biz yapan değerleri yeniden kazanmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
Sâmiha Ayverdi is one of the important writers of our age. (1905-1993) Ayverdi uttered the importance of the national education, Turkish language and national identity at every turn; and she took part in one of the famous female Turkish writers of the history of republic, with her works, researches and the people she raised. This research includes Ayverdi's views on art, literature and aesthetic education. The goal of the research is to present various suggestions about literature and art education, based on Ayverdi's these views. This research is grounded on“Literature Survey”, the type“descriptive”research is used, and the methods data acquisition, analyze-synthesis and interpretation are utilized. It is needed to educate generations with high levels of history and national consciousness, in the light of Ayverdi's views concerning nationalization and correction of education system.