Kasım Emin ve kadınların özgürlüğü bağlamında eğitimle ilgili görüşleri
Qasim Amin and his opinions on education within the context of women's liberation
- Tez No: 366230
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER, PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ, DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Arap feminizminin öncüsü olarak tanınan Kasım Emin ve kadının özgürlüğü bağlamında eğitimle ilgili görüşlerini ele almak üzere hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın hemen başlarında Mısır kadınının eğitim durumunu ve bu durumun onun toplumsal statüsüne etkisini ayrıntıyla inceleme konusundaki ihtiyacı gidermektir. Çalışma nitel bir araştırma olduğundan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kasım Emin'in tüm eserleri, örneklemini ise Kasım Emin'in Tahriru'l Mer'e ve el-Mer'etu'l Cedîde eserleri oluşturmaktadır. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dönemin Mısır toplumunda kadının durumu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde çalışmayı daha iyi kavrayabilmek adına 19. yüzyıl ve 20. yüzyıl aralığında Mısır'ın tarihsel arka planı incelenmiş ve kadın hareketlerinin diğer toplumlardaki başlangıcı ve gelişimine kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde Kasım Emin'in hayatına dair biyografik bilgilere yer verilmiş ve eserleri kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Tahrîru'l Mer'e ve el-Mer'etu'l Cedîde kitapları çerçevesinde Kasım Emin'in kadının özgürlüğü bağlamında eğitime dair görüşlerine yer verilmiştir. Sonuçta ise kısa ömrünü özgürlük ve eğitim için fikir mücadelesiyle geçirmiş bir entelektüel olan Kasım Emin'in görüşleri çerçevesinde genel çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to discuss Qasim Amîn, who is known as the pioneer of Arabic feminism, and his opinions on education within the context of women's liberation. The objective of this study is to fulfil the need of an analysis that reviews the education status of Egyptian women in the 19th century and in the early 20th century, as well as the effects of this situation on the social status of Egyptian women. Screening model is used since the study is a qualitative research. Research population of the research is comprised of the entire works of Qasim Amîn, and research sample is comprised of the works of Qasim Amîn titled Tahrir'al Mar'ah and al-Mar'atu'l Jadidah. The study is comprised of a preamble and three chapters. In the preamble, information is given in relation with the status of women in the Egyptian society of the era. In the first chapter, historical background of Egypt is analysed within the context of the era between 19th century and 20th century, and beginning and development of women's movement in other societies are assessed in brief in order to have a better grasp of the subject. In the second chapter, biographical information in relation with the life of Qasim Amîn is presented and his works are introduced briefly. In the third chapter, Qasim Amîn's opinions on education are presented as part of women's liberation within the framework of the books titled Tahrir'al Mar'ah and al-Mar'atu'l Jadidah. In the conclusion chapter, general inferences are presented within the framework of the opinions of Qasim Amîn, who is an intellectual who spent his short life fighting for liberalism and education.