Mesleki açık öğretim lisesi muhasebe eğitiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Accounting problems encountered in open high school vocational education and propose solutions
- Tez No: 366242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde yüz yüze verilen muhasebe eğitimi esnasında gerek öğrenciler gerekse öğretmenler açısından yaşanan sorunları tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirmeye çalışmaktır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde muhasebe eğitimi veren meslek dersi öğretmenleri ile öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin muhasebe eğitimi sırasında karşılaştıkları sorunlarını ortaya koyabilmek amacıyla anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler 2012–2013 öğretim yılında Ankara ili merkezinde bulunan 10 Ticaret Meslek Lisesi'nde görev yapan Muhasebe ve Finansman Alanı öğretmenleri ile (n=40) Muhasebe ve Finansman Alanında öğrenim gören son sınıf öğrencilerine (n=172) uygulanmıştır. Cevaplanan anketlerin tamamı analize uygun bulunmuş ve araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. SPSS programı ile işlenerek, cevaplara ilişkin frekans, yüzde, standart sapma ve ortalamaları hesaplanarak tabloları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara dayanılarak öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin ve öğrencilerin muhasebe eğitiminden beklentilerine yönelik verilen ifadelere çoğunlukla“Tamamen”şeklinde cevap verdikleri görülmüştür. Elde edilen bulgular; yüz yüze verilen muhasebe eğitiminde, eğitimin genel durumunda, ders içeriği ve modüllerde, uyum ve disiplinde sorunlar yaşandığını göstermektedir. Özellikle bulgular yüz yüze eğitimin şart olduğunu, modül kitaplarının temininde sorun olduğunu, muhasebe ders kitaplarında sıklıkla hatalara rastlandığını, ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to the problems identify and propose solutions to the problems faced by both teachers and students during face-to-face accounting education in Vocational Open Education High School. A questionnaire is conducted in order to understand the problems faced by vocational teachers who give lessons and find year students in Vocational Open Education High Schools. The questionnaire is applied to Accounting and Finance teachers (n=40) and he final year students of his field (n=172) in 10 schools in Ankara. The whole questionnaire is appropriate for analysis and is analysed within the scope of research. Frequency, percentage, standard deviation and average of the answers are calculated and the tables are constructed with SPSS program. Offers are designed according to the obtained data. It is observed that teachers and students answer“totally”to the statements about their expectations to accounting education. The findings show that there are harmony and discipline problems in face to face accounting education, general state of education, course content and modules. The findings especially show that face to face education is crucial and there are problems in providing modules and also there are errors in accounting course books.