Mesleki açık öğretim lisesi bilişim teknolojileri alanında verilen eğitimin etkililiğine yönelik öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of students' opinions towards effectiveness of education in vocational open high school's information and communication technologies department
  1. Tez No: 235277
  2. Yazar: EMEL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı; Bursa ilinde Mesleki Açık Öğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı öğrencilerinin alandaki eğitime yönelik görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi eğitimine yönelik veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Çalışmada uzaktan eğitim ve mesleki eğitim kavramlarına değinilmiştir. Araştırma, Bursa ilinde Mesleki Açık Öğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümüne devam eden 294 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri alanı eğitimine yönelik görüşler cinsiyet, bir işte çalışma durumu, bilgisayar ve internet imkanı değişkenleri açısından incelenmiştir. Verileri analiz etmek için SPSS 13.00 programında Kay-Kare testi, frekans, yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:Alanındaki öğrencilerin eğitime yönelik görüşleri orta düzeydedir. Bununla birlikte öğrencilerin bazı sorunları vardır.Öğrencilerin eğitime yönelik görüşleriyle cinsiyet, bir işte çalışma durumu, bilgisayar ve internet imkanı değişkenleri arasında bazı sorularda anlamlı farklar vardır.Araştırma sonunda sonuçlara dayalı olarak araştırmacı tarafından bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate opinions of students in Vocational Open High School?s Information and Communication Technologies department towards the education in Bursa. In this research survey method has been applied. A questionnaire which was developed by the researcher was used to collect the data towards education of Vocational Open High School. In this study, distance learning and Vocational Education subjects have been studied. The research was carried out with 294 students studying in education program of Vocational Open High School?s Information and Communication Technologies department in Bursa. The opinions towards education in Vocational Open High School?s Information and Communication Technologies department were examined considering gender, working in a job, computer and internet opportunity. To evaluate the data, Chi-square tests, frequency and percent calculations were used in the program of SPSS 13.00. Following results were found :The opinions of students in department towards their education are at intermediate level. However, the students have some problems.In some questions, there are some significant differences between the opinions of students towards the education and the variables which are gender, working in a job, computer and internet opportunity.At the end of the research, some suggestions based on the results have been presented by the researcher.