Tablet bilgisayar için geliştirilen etkileşimli e-kitabın öğrencilerin akademik başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of interactive e-book developed for tablet pc on students' academic achievements and attitudes
  1. Tez No: 366306
  2. Yazar: SELDA KAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı tablet bilgisayar için ayrıntılama kuramına göre geliştirilen etkileşimli e-kitabın öğrencilerin akademik başarısına, tablet bilgisayara yönelik tutumuna etkisini incelemek ve etkileşimli e-kitapla yapılan öğretime ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nde 2013–2014 öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören 73 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlemde kullanılmak üzere tablet bilgisayar için ayrıntılama kuramına göre etkileşimli e-kitap araştırmacı tarafından tasarlanmış, etkileşimli e-kitapla yapılan öğretimle ilgili görüş formu yine araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak ayrıca akademik başarı testi ve Moran tarafından geliştirilmiş tablet bilgisayara yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Deney grubunda tablet bilgisayar için ayrıntılama kuramına göre geliştirilen etkileşimli e-kitap kullanılmış, kontrol grubunda ise basılı ders kitabı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna akademik başarı testi ve tutum ölçeği uygulama öncesinde öntest, uygulama sonunda sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca uygulama sonunda deney grubundan yapılan öğretimle ilgili görüşleri veri olarak toplanmıştır. Akademik başarı ve tutumla ilgili verilerin analizinde t-testi, öğretime yönelik görüşler için de frekans analizi yapılmıştır. Bulgular, akademik başarı açısından deney grubu lehinde anlamlı bir fark olduğunu, tutum açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Ancak tutum için gruplar içi yapılan analizde her iki grubun tutum düzeyinde pozitif yönde bir artış olduğu ve farkın deney grubunda anlamlı olduğu görülmüştür. Görüşler açısından öğrencilerin çoğunluğunun tablet bilgisayar kullanmayı benimsedikleri, derslerde etkileşimli e-kitap kullanmayı istedikleri anlaşılmıştır. Bu bulgular ışığında; öğrenci başarısını artırması ve yeni teknolojilere yönelik olumlu tutum oluşturması bakımından tasarım ilkelerine uygun hazırlanmış etkileşimli e-kitaplar vasıtasıyla tablet bilgisayar gibi yeni teknolojilerin öğretime entegre edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of interactive e-book designed for the tablet PCs according to the Elaboration Theory on students' achievement and their attitudes towards tablet PCs and determine their opinions on the instruction implemented with e-book. This study was conducted with a total number of 73 undergraduate students enrolled in Computer Education and Instructional Technology Department of Faculty of Education in Yildiz Technical University during the fall semester of 2013-2014 academic year. In order to use in the experimental study, interactive e-book for tablet PC was designed by the researcher according to the Elaboration Theory. Feedback forms about the instruction conducted with e-book were developed by the researcher, as well. Furthermore, as data collection tools, academic achievement test and Moran's attitude towards tablet computer scale were used. In this study, pretest -posttest with control group research design was employed. In experimental group interactive e-book developed according to the Elaboration Theory for tablet PC was used while in control group printed course book was used. Academic achievement test and attitude scale were carried out as pretest prior to the implementation, and posttest after the implementation. Also at the end of the implementation, opinions of experimental group students on the instruction were collected as data. During the analysis of the data, on academic achievement and attitude, t-tests were performed and on opinions about the conducted instruction, frequency analysis was done. Results indicated that there was significant difference on academic achievement in favor of experimental group while no significant difference was found between experimental and control groups in terms of attitude. However between groups analysis for attitude revealed that there was a positive increase on attitude level of both groups and the increase in experimental group was significant. In terms of student opinions, it was interpreted that majority of the students adopted the use of tablet PC, and wanted to use the interactive e-book in their courses. In the light of these results; due to its effect on increasing student achievement and building positive attitudes towards new technologies, the integration of new technologies such as tablet PCs into education by the use of interactive e-books developed appropriately according to the design principles, may be suggested.