Eğitim yazılımının birinci sınıf öğrencilerinin okuma becerileri üzerindeki etkisi: Morpa Kampüs uygulaması
The impact of the educational software on first grade students' reading skills: Morpa Kampüs application
- Tez No: 366312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul birinci sınıfta ilkokuma yazma öğretiminde kullanılan eğitim yazılımının öğrencilerin okuma becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda hem nitel hem de nicel veriler eş zamanlı olarak toplanarak elde edilen bulgular karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünün çalışma grubunu 2012–2013 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çubuk ilçesi Şehit Piyade Üsteğmen Muharrem Kaleli İlkokulunda öğrenim görmekte olan 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 48 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubunda 24 öğrenci ve kontrol grubunda 24 öğrenci yer almıştır. Araştırmanın nitel bölümünde yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Nitel bölümünün çalışma grubunu 8 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada beş çeşit veri toplama aracı kullanılmıştır. Nicel bölümde veri toplama araçları olarak; fonolojik farkındalık ölçeği, okuduğunu anlama ölçeği, okuma hataları ve prozodi ölçeği kullanılmıştır. Nitel bölümde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre, eğitim yazılımının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin fonolojik farkındalık puanlarının kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Eğitim yazılımının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama puanları daha yüksek olmasına rağmen deney grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama puanları ile kontrol grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim yazılımının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre“atlayıp geçme, tekrar, yanlış okuma”hatalarını daha az yaptığı görülmüştür. Kontrol grubunda metni yarıda bırakan öğrenciler bulunurken deney grubunda metni yarıda bırakan öğrencinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Eğitim yazılımının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin ve kontrol grubu öğrencilerinin okuma hızlarının birinci sınıf düzeyinde olduğu görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre dakikada okudukları kelime sayısının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Eğitim yazılımının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin ve kontrol grubu öğrencilerinin prozodi yeterlilik puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre, öğretmenler eğitim yazılımlarına ilişkin olumlu görüşlere sahiptir. Öğretmenler eğitim yazılımlarının avantajları konusunda; öğrenciye faydalı olduğunu, öğrencinin dikkatini çektiğini, eğitim ortamını zenginleştirdiğini, öğretmene destek olduğunu, zamandan tasarruf sağladığını, erişilebilirlik ve öğrencilerin aktif katılımını sağladığını ifade etmiştir. Öğretmenler eğitim yazılımlarının dezavantajları konusunda; sık kullanıldığında etkililiğini yitirdiğini, kullanılma sürecinde teknik sorunlar yaşandığını, öğretmeni pasifleştirdiğini ve yanlış kullanıma açık olduğunu söylemiştir. Öğretmenler 1. sınıf okuma öğretimi sürecinde karşılaşılan güçlüklerin; okuduğunu anlamada, heceleri birleştirmede, sesi hissetmede, hecelemede, hece oluşturmada, okuma hataları yapmada, hızlı okumada ve karakterlere göre ses değiştirmede olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler ilkokuma öğretiminde karşılaşılan sorunların çözümünde eğitim yazılımlarının; hecelemede, sesi hissettirmede, doğru okumada, okuduğunu anlamada ve okuma hızı konularında yardımcı olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the impact of the education software, which is used for first graders' elementary reading writing education, on the reading skills. Through this purpose qualitative and quantitive data were gathered simultaneously and these were compared and interpreted. In the quantitive part of the research, quasi-experimental pattern with posttest control group was employed. In the quantitive part of the research, the study group was consisted of first grade students from Şehit Piyade Üsteğmen Primary School of Çubuk/Ankara in 2012-2013 education year. This group contained 48 students. There were 24 students in experiment group and 24 students in control group. In the qualitative part, a semi-structured interview was achieved. Total 8 primary school teachers were the study group of the qualitative part. Five types of data gathering tools were used. In the quantitive part, phonological awareness scale, reading comprehension scale, speed of reading words in a minute, reading errors and prosody scale were employed. In the qualitative part semi-structured interview form was used. According to the quantitive results of the research, phonological awareness scores of the experiment group were observed to be significantly higher than the scores of the control group. Even though the comprehension scores of the experiment group, on which the education software was applied, were high, it was discovered that there was not a significant difference between these students' comprehension scores and the control group students'. It was observed that the experiment group, on which the education software was applied, was less likely to made mistakes like 'skipping, repeating, misreading' than the control group. There were students who left off reading text whereas it was detected that there was no student in the experiment group who left off. It was found that the students of the experiment group, on which the education software was applied and the control group students' reading speed was at the first grade level. It was detected that the number of words read in a minute was higher for the experiment group students. There was not a significant difference between the groups in terms of prosody proficiency scores. According to the qualitative results of the study, teachers have positive opinion on educational software. Teachers listed the advantages of educational softwares as; they are beneficial to students, draw students' attention, enrich learning environment, support teachers, help saving time, improves active student participation and access. They mentioned that educational softwares lose their effectiveness when used frequently, caused technical problems, pasify teacher, and open to misuse as some disadvantages. Teachers stated that general difficulties encountered in the process of instructing reading include in the areas of reading comprehension, combining syllables, feeling sounds, hyphenation, creating syllables, erroneous reading, slow reading, and changing sounds based on the letters. For solving these problems, they stated that educational softwares are helpful especially in hyphenation, feeling sounds, correct reading, reading comprehension, and fast reading.