Anxiété langagière chez les futurs enseignants de Français Langue Étrangère: L'exemple de l'Université Gazi
Fransızca ögretmen adayların dil kaygısı: Gazi Üniversitesi örneği
- Tez No: 881746
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yabancı dil öğrenimi, dinleme anlama, okuma anlama, yazma üretimi ve konuşma üretimi olmak üzere dört beceriyi içeren uzun bir süreçtir. Bu süreç bir yeni dil öğrenimini içeriyorsa, öğrencilerde kaygı oluşturabilir. Bu kaygı, öğrenmeyi engelleyebilir veya aksine teşvik edebilir. Bu çalışmada, yabancı dil öğretimi/öğrenimi üzerinde dil kaygısının etkisine odaklandık. Bu çalışma dil kaygısı alanında bir çerçeve sunar. Temel amaç, dil kaygısının sözlü anlama ve üretim becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu iki beceri birbirine bağlı olduğundan, bu becerilerin öğrenme süreci birbirini etkiler. Araştırmamız sırasında ana sorumuza cevap aradık: Fransızca Öğretimi/Öğrenimi'nde dinleme anlama ve konuşma üretimi düzeylerindeki kaygı düzeyleri nedir? Çalışma, dil kaygısının nedenlerini ve bu kaygının gelecekte yabancı dil olarak Fransızca öğretecek öğretmenler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Teorik çerçevede, kaygı ile motivasyon, öğretmenlerin rolü ve öğrenci inançları arasındaki ilişkiyi analiz ettik. Teorik analizimizin ardından, birinci ve dördüncü sınıf Fransızca öğrencileriyle görüşmeler yaparak bu gruplar arasındaki kaygı düzeylerinde fark olup olmadığını araştırdık. MAXQDA yazılımını kullanarak, öğrenciler arasında dinleme ve konuşma becerilerinde kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen nitel araştırma yaptık. Görüşmelerimizin sonunda, öğrencilerin dinleme anlama yerine konuşma üretiminde daha fazla kaygı yaşadıkları sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The learning of a foreign language is a lengthy process involves four skills (listening comprehension, reading comprehension, writing production, and speaking production). When this process involves learning a new language, it can create anxiety in learners. This anxiety could either hinder or, conversely, encourage learning. In this work, we focused on the impact of language anxiety on the teaching/learning of a foreign language. The present study provides a framework in the domain of language anxiety. The fundamental goal is to examine the influence of language anxiety on oral comprehension and production skills. As these two skills are linked, the process of learning these skills influences each other. During the research, we attempted to find answers to our main question: What are the levels of anxiety in listening comprehension and speaking production in the teaching/learning of French as a Foreign Language? The work centers on the causes of language anxiety and its influence on future French teachers. We analyzed the relationship between anxiety and motivation, the role of teachers, and learner beliefs within a theoretical framework. Following our theoretical analysis, we conducted interviews with 12 first year and fourth-year FLE learners to analyze if there is a difference in anxiety levels between these groups. Using MAXQDA Pro 2024 software, we conducted qualitative research examining the relationship between listening comprehension and speaking production levels among learners. At the end of our interviews, we concluded that learners experience more anxiety in speaking production than in listening comprehension.