Turistlerin güvenlik algısı üzerine bir alan araştırması
A field study on safety perception of tourists
- Tez No: 366319
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZ Turizm, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla önemli bir sektördür. Turistik ürün üreticileri turizmi tüm farklı boyutları ve unsurlarıyla ele almak zorundadır. Bu araştırmanın amacı yerli ve yabancı turistlerin güven algılamalarında etkili olan unsurları belirleyip bu unsurların Türkiye'de turizm faaliyetlerine dahil olurken edindikleri güvenlik algılarında ne düzeyde etkili olduğunu ölçmektir. Alan araştırması, 2012 Haziran-Eylül dönemi içerisinde, Türkiye'de turizmin yoğun olarak yaşandığı illerden biri olan Muğla ilinde yapılmıştır. 22 soruluk bir anket yardımıyla tesadüfi örneklem yoluyla oluşturulan 412 kişilik örneklem grubu incelenerek; Muğla ilini ziyaret eden turistlerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu vb. demografik özellikleri ile güvenlik algılamaları ve tatminleri arasındaki ilişkiler ifade edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, nicel araştırma modellerinden tekil tarama ve ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Betimsel olarak, turistlerin demografik özellikleri ve güvenlik algılarına dair ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İlişkisel modele göre ise, güven algısı ve önem düzeyinin seçilen demografik özelliklerle ilişkisi, tekrar gelme istekleri ile geliş sayıları arasındaki ilişki, haklarının korunacağına olan inançları ve gelme amaçları ile medeni durumları arasındaki ilişki ölçülmüştür. Çalışma neticesinde 2012 yılında Muğla'ya gelen turistlerin güvenlikle ilgili sorun yaşadıklarında kendilerine sunulan çözümlerden memnun oldukları, fakat sorun yaşamadan önce sahip oldukları güvenlik algısının bu memnuniyet oranından düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca turistlerin yarısından fazlasının Muğla'ya tekrar gelmeyi düşünmesi, buna rağmen bu orana yakın tekrar gelip gelmeme konusunda kararsız insan olması kararsız oranın tercihlerini etkileme konusunda çalışmalar yapılmasının gerekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is a significant sector with its economic and social dimensions. Touristic product manufacturers have to handle tourism with all of its different dimensions and elements. Purpose of this study is to determine the elements influential in safety perceptions of domestic and foreign tourists, and to measure the effectiveness level of these elements in their safety perception acquired as included in tourism activities in Turkey. A field study was conducted in Mugla, one of the towns in Turkey where tourism is experienced intensively in Turkey. A sampling group of 412 individuals formed by incidental sampling way with the aid of a survey of 22 questions was examined; and relationship between demographic characteristics, such as age, gender and educational level and safety senses and satisfaction of tourists visiting Mugla province were expressed. The study was arranged according to single screening and relational screening model, among quantitative research models. According to descriptive model, on the other hand, relationship between safety perceptions and significance level with the selected demographic characteristics, and relationship between revisit wishes and number of visits, and relationship between belief in the protection of their rights and visiting purposes and marital status were measured. It was observed at the end of the study that tourists visiting Mugla in 2012 were satisfied about the solutions presented to them when they had problems about safety however safety perception owned prior to the experienced problem was lower than the rate of this satisfaction. Furthermore, more than half of the tourists considered visiting Mugla once again, and a number of tourists close to this ratio were indecisive to revisit, and this fact showed that studies must be conducted to influence the preferences of this indecisive ratio.