Sosyal bilgiler öğretiminde öğrenme ve öğretim stillerinin karşılaştırmalı analizi
A comperative analysis of teaching and learning styles in the education of social studies
- Tez No: 366330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim stilleri ile ortaokul öğrencilerinin öğrenme stillerinin belirlenmesi ve karşılıklı uygunluk düzeylerinin analiz edilmesidir. Araştırma örnekleminin belirlenmesi safhasında TÜİK 2012 verilerine dayalı olarak Ankara ilinde Mamak (alt SED), Yenimahalle (orta SED) ve Çankaya (üst SED) ilçelerinde resmi ortaokullarda öğrenim gören 360 6. ve 7. sınıf öğrencisi ve bu kurumlarda görev yapan 30 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama safhasında ise öğrencilerin öğrenme stillerinin belirlenmesinde Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri(KÖSE); sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim stillerinin belirlenmesinde Grasha Öğretim Stilleri Envanteri(GÖSE) kullanılmıştır. KÖSE'den elde edilen verilere göre öğrencilerin % 30,84'ü özümseyen, %29,44'ü ayrıştıran, %21,94'ü değiştiren ve %17,78'i yerleştiren öğrenme stiline sahiptir. GÖSE'den elde edilen verilere göre ise sosyal bilgiler öğretmenlerinin %53,34'ünün rehber, %26,66'sının uzman, %13,34'ünün kişisel model ve % 6,66'sının otoriter öğretim sitilini benimsedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining the teaching styles of social studies teachers and learning styles of middle school students; and analyzing the mutual consistency levels. In the determination process of the study sample; 360 public school students are selected from 6th and 7th grades from Mamak (low social-economic level), Yenimahalle (medium social-economic level) and Çankaya (high social-economic level) in Ankara based on TÜİK 2012 data and 30 social studies teachers selected from the same institutions that constitute the study group. In the implementation phase of the research, Kolb Learning Styles Inventory (KLSI) is used to determine learning styles of the students, while Grasha Teaching Styles Inventory (GTSI) is used to determine the teaching styles of the social studies teachers. According to the data obtained from KLSI; 30.84% of the students have assimilator, whereas 29.44% have converger, 21.94% have diverger and 17.78% have accommodator learning styles, respectively. According to the data obtained from GTSI; it is determined that 53,34% of the social studies teachers have adopted facilitator teaching style, whereas 26.66% have adopted expert style, 13.34% have adopted personal model style and finally 6.66% have adopted formal authority style, respectively.