Ordu ili Ünye ilçesinde bulunan iğne oyası ürünlerinin değerlendirilmesi
The of evaluation of needle lace products that are in the district of Ünye, city of Ordu
  1. Tez No: 366332
  2. Yazar: SEMRA ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Ordu İli Ünye İlçesinde bulunan iğne oyası ürünlerinin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Bu araştırma, Ordu İli Merkez, Ünye ve Fatsa İlçelerinde bulunan iğne oyası ile yapılmış ürünlerin; teknik,bezeme konusu, araç-gereç,kompozisyon, renk,kullanım alanları ve yöresel özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ordu İli Merkez,Ünye ve Fatsa İlçelerinde bulunan 92 adet iğne oyası ürün oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında hazırlanan anket formu Ordu ve İlçelerinde uygulanmış ve bu bilgilerin istatistikleri tablolar haline dönüştürülerek değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları ve tartışma bölümünde sunulmuştur. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırma bulgularından elde edilen verilerin sonunda iğne oyalarının kullanım yerlerine göre, en-boy ölçülerinin farklı boyutlarda olduğu, ürünlerde kompozisyon düzeninin; düzgün sıralamalı,simetrik,atlamalı,bağlantılı,asimetrik ve geçmeli olarak çeşitlilik gösterdiği tespit edilmiştir Ürünlerde geometrik ve bitkisel bezemenin yoğun olduğu; zürefa, trabzan, üçgen ve kare ilmek tekniklerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Örgü aracı olarak iğne, gereci olarak naylon ipliklerin yoğun olarak tercih edildiği saptanmıştır. Renk olarak kumaş renginde ipliklerin kullanıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, compose the evaluation of needlework products that situated in the city of Ordu and the district of Unye. This research has been carried out in order to determine the properties of products made with needlework; technical, ornament subject, equipment, composition, color, areas of usage and regional that has been made in city of Ordu and districts of Unye and Fatsa. 92 pieces of needlework products that located in centre of Ordu and districts of Unye and Fatsa constitute research sample. The questionnaire that prepared in collecting the data, applied in Ordu and the districts and this information is evaluated by converting the statistics table. Presented in findings and discussion chapter. This is a descriptive research. At the end of the data obtained from the research findings the order of composition in the products have been found to vary as smooth, sequencing, symmetric,skipping, linked, asymmetrical and interlaced and width and dimensions of different sizes by use of needlework. It is defined that geometric and floral motifs are intense in the products and zuref, handrails, triangle and square stitch techniques used. It has been found that supplies preferred intense as a means of knitting needles, nylon yarn as material. Nylon cord is preferable as being durable, discoloration and twisted.