Öğrenme nesnelerinin matematik öğretiminde akademik başarı, öz-yeterlik algısı, motivasyon ve öğrenme kalıcılığına etkisi
The effect of using learning objects on the students achievement self-efficacy, motivation and persistence in the mathematics teaching
  1. Tez No: 366333
  2. Yazar: TUĞBA BAĞDAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme nesnelerinin kullanımıyla gerçekleştirilmiş matematik dersinde 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarı, öz-yeterlik, motivasyon ve kalıcılık düzeyleri üzerinde bir etkiye sahip olup olmadığını belirlemektir. Araştırma Çorum ili Alaca ilçesinde bulunan Denizhan Yatılı Bölge Ortaokulu 7. sınıfta öğrenim gören N=43 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcında her iki gruba“Akademik Başarı Testi ”,“Motivasyon Ölçeği”ve“Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”ön test olarak uygulanmıştır. 21 öğrenciden oluşan deney grubu öğrencileri ile haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 6 haftalık süreçte Öğrenme Nesneleri ile 'Çember ve Daire' ünitesinin öğretimi yapılmıştır. 22 öğrenciden oluşan kontrol grubuyla ise yenilenen ilköğretim programına göre öğrenme nesneleri kullanılmadan öğretim yapılmıştır. Sonrasında“Akademik Başarı Testi ”,“Motivasyon Ölçeği”ve“Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Uygulama bitiminden 4 hafta sonrasında da“Kalıcılık Testi”uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA (repeated measures) testi kullanılmıştır. Akademik Başarı Testi, Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği, Kalıcılık Testi ve Motivasyon Ölçeğinden elde edilen veriler SPSS 17 istatistik programı ile analiz edilmiştir Elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrenme nesneleri kullanılarak yapılan öğretim ortamlarının, öğrencilerin akademik başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deneysel işlem sonrası deney grubunda bulunan öğrencilerin öz-yeterlik algıları olumlu yönde yüksek çıkarken, gerçekleştirilen uygulamanın sınırlı da olsa öğrencilerin motivasyonları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Gerçekleştirilen uygulama, ortaokul düzeyinde ve sınıf ortamında öğrenme nesnelerinin öğretimi zenginleştiren bir unsur olarak kullanılabileceğini göstermek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether it has an effect on the level of 7. grade students' academic achievement, self-efficacy, motivation and retention which is studied by using objects. The study was on the 43 7. grade students who are studying in Denizhan Boarding Secondary School which is in the Alaca district of Çorum. In the study pretest-posttest experimental design which has control group was used. At the begining of the study Mathematic Achievement Test, Motivation Survey and Self-Efficacy Scale was applied for two groups as a pretest. Experimental group consist of 21 students were taught circle unit by using learning objects for about 6 weeks, 4 lessons per a week. Control group consist of 22 students were taught according to revised primary school curriculum. After teaching, Mathematics Achievement Test, Motivation Survey and Self- Efficacy Scale was administered as a final test to both groups. In the analysis of the subproblems of the research percentape, mean, Standard deviation, one factor in two-factor ANOVA for repeated measurements tests were used, Data, obtained from Mathematic Achievement Test, Self- Efficacy Scale and Motivation Survey was analysed by using SPSS 17 statistical program. According to the result of the analysis of the data obtained it has been confirmed that enriched learning environments with learning objects have a positive effect on the students' academic achievement.