Hazır giyim üretim hatlarında tip dönme aşaması kurulum sürecinde yaşanan sorunların belirlenmesi
Identification of problems that are occurring in installation of changeover stage in readymade clothing production lines
  1. Tez No: 366348
  2. Yazar: ESMA OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ERENLER ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hazır giyim sektörü, hem ürün hem de model çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir üretim koludur. Bu model çeşitliliğinin fazla olması, hazır giyimde tip dönme faaliyetinin de fazla olmasına neden olmaktadır. Her tip dönme için (üretilen modelin değişimi) bir üretime hazırlık safhası gerçekleştirilmektedir. Bu hazırlıklar üretim içerisinde de devam etmektedir. Bu araştırma; hazır giyim üretim hatlarında, tip dönme aşaması kurulum sürecinde yaşanan sorunların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bunun için, işletmelerden bilgi toplamak üzere anket ve mülakat formları oluşturulmuştur. Bilgiler toplanmış ve SPSS 17 paket programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir ve yorumlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde konuya giriş niteliğinde bilgi verilmiştir. Problem durumu tartışılmış ve alt problemler oluşturulmuştur. Araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıklarına ilişkin bilgilere yer verilmiş; varsayımlar belirtilmiş ve tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde hazır giyim, üretim sistemleri, üretimde süreç tasarımı ve planlaması ve tip dönme konuları hakkında açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Konuya ilişkin yapılmış olan ilgili araştırma özetleri aktarılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın yöntemi anlatılmış; evren ve örnekleme, verilerin toplanması ve analizine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmadan elde edilen bulgular tablolaştırılmıştır. Tablolarda yer alan bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise bulgulardan ele edilen sonuçlar aktarılmıştır ve sonraki çalışmalara katkıda bulunulması amacıyla önerilere yer verilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde; hazır giyim üretim hatlarında tip dönme aşaması, kurulum sürecinde yaşanan en temel sorunun plansızlık olduğu tespit edilmiştir. Plansız üretim neticesinde ise; üretimin duraksadığı ve zaman kaybına neden olan birçok başka faktörün açığa çıktığı görülmüştür. Tip dönme aşamasında zaman kaybına yol açan ve sorun teşkil eden ikinci en önemli faktör olarak ise, atölyelerdeki makine ve teçhizatın son teknolojiden uzak bir yapıda olduğu şeklinde tespit edilmiştir. Atölye içi yerleşim, genel düzen ve iş görenlerin yaptıkları işe dikkat etmelerindeki yetersizlikler ise, üretimde zaman kaybına yol açan üçüncü önemli faktörler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Readymade clothing sector is very wealthy manufacturing arm in respect to both goods and model diversity. This excessive diversity cause the activity of changeover to be excessive in readymade clothing. A pre-manufacturing stage is being applied for each changeover (Modification of manufactured model). Such preparations are being applied in manufacturing as well. This research; has been done for identification of the problems that are occurring in installation of changeover stage. Thus survey and interview forms were created to collect information from enterprises. Information was acquired and all data was analyzed and evaluated according to SPSS method. An introductory information has been written in first chapter of research. Status of the problem has been discussed and sub-problems have been identified. Definitions and assumptions have been created and the information about aim, importance and limitations was included. The explanatory information about readymade clothing, manufacturing systems, designing and planning of process in manufacturing and changeover was included in chapter 2. The briefs related to subject of this research were reflected. The information about universe and sampling, data acquisition and analysis was included and the method of research was explained in chapter 3. Outcomes were indicated in a table in chapter 4. The outcomes in the table were evaluated. In the last chapter of this research, results that were obtained from outcomes were reflected and suggestions have been included to make contribution for next researches. As a result of this research, it has been identified that the most basic problem in installation stage of changeover of readymade clothing production lines is bad planning. As a result of bad planning in manufacturing, it has been seen that a pause in manufacturing and other time wasting factors were occurred. The second most important factor which is leading waste of time in changeover stage is old technology machines and equipments in workshops. It has been identified as third important factor that settlement in workshops, general arrangement and inadequate attention of workers cause wasting of time.