Başlangıç gitar eğitiminde sağ el öncelikli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The effect of guitar teaching with the right hand priority at the beginners level on the success of the students
  1. Tez No: 366375
  2. Yazar: ENGİN ÖZYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç gitar eğitiminde sağ el öncelikli gitar öğretiminin öğrenci başarısına etkisini belirlemektir. Araştırma için gerekli nitel verilerin toplanmasında literatür taraması yapılmış, sağ el öncelikli gitar öğretiminin etkililiğini saptamak için son test kontrol gruplu seçkisiz deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, G. Ü. G. E. F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Okul Çalgıları(Gitar) dersini alan 2. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Seçkisiz atama ile belirlenen kontrol(n:10) ve deney(n:10) grubu ile yapılan derslerde ve son test uygulamasında kullanılan eser ve etütler, Okul Çalgıları(Gitar) dersi tanımı ve bu dersi yürüten öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Araştırmada Akçay tarafından 2011 yılında Yüksek Lisans çalışması olarak geliştirilen“Gitar Performans Dereceleme Ölçeği”kullanılmıştır. Deney sürecine başlanmadan önce, Okul Çalgıları (Gitar) dersi tanımı, bu dersi yürüten öğretim elemanlarının görüşleri ve program geliştirme alanı uzmanlarının görüşleri dikkate alınarak bir çağdaş öğretim programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program doğrultusunda, bir eğitim-öğretim dönemi boyunca (14 hafta) araştırmacı tarafından deney ve kontrol grupları ile ders yapılmıştır. Deney süreci sonunda, öğrencilerin performansları kamera ile kaydedilerek, 3 uzman puanlayıcı tarafından değerlendirilmesi sağlanmıştır. Araştırmada ilk olarak Kolmogorov-Smirnovtesti ile verilerin karşılaştırılan gruplar için normal dağılıma uyup uymadığı incelenmiştir. Elde edilen veriler normal dağılıma uymadığından ve gözlem sayısı az olduğundan grupların karşılaştırılması için parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Hipotez testlerine ait tablolar her bir boyut için ayrı ayrı oluşturulmuş ve tablolarda her bir maddeye ait tanımlayıcı istatistikler ile test sonuçlarına ilişkin U (Mann-Whitney U testi için test istatistiğinin değeri) ve p (anlamlılık için kesin olasılık) değerleri verilmiştir. Çalışmada analizler için elde sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Çalışmada yer alan analizler için IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sağ el öncelikli gitar öğretiminin, temel davranış, teknik davranış, müzikal etki ve yorumlama basamaklarının tümünde hali hazırda kullanılmakta olan yönteme göre öğrenci başarısını arttırdığı, ayrıca bu üç basamaktan alınan puanlar arası ilişkilerin deney grubunda daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of guitar teaching with the right hand priority at the beginner's level on the success of the students. A literature review was done to collect qualitative data, and post-test control group randomized trial model was used in order to determine the effect of guitar teaching with the right hand priority. The research's study group was consisted of the sophomore students taking the course classroom instruments at G.U.G.E.F Fine Arts Department Music Education Branch. The control (n:10) and the experimental (n:10) groups were determined randomly. The content of the lessons taught, the control and the experimental groups were determined according to the program definition of the course and the opinions of the instructors teaching the course. In the study,“The Guitar Performance Measurement Scale”was used,developed by Akçay in 2011 as a masters's degree study. Before beginnig the experiment process, a contemporary teaching programme was developed according to the opinions of programme development specialists and the instructors teaching the course. Next, the guitar lessons taught to the experimental and control groups in the direction of the guitar teaching program developed previously. After the experimental process, the students' performances recorded with a video camera, and evaluated by 3 specialist raters. In the study firstly, Kolmogorov-Smirnov test was used to analyze whether the data falls within the normal distribution parameters for the groups co-related. Because the data did not fall within the normal distribution parmeters and the number of observations was in short supply, Mann-Whitney U test was used in the study. The charts were made for each dimention related to the hypothesis tests, and in the charts the definitive statistical values for each item, U (the value of statistical test for Mann-Whitney U test) and p (precise probability for significance) values were shown. In the study, the significance .05 significance value was used. In the analyses, IBM SPSS 20.0 was used. The results of the study showed that the guitar teaching with the right hand priority increased the students' success in the areas of basic behavior, technical behavior, musical effect and interpretation compared to the traditional guitar teaching method. It was determined that the co-relations among the scores derived from these three steps appeared as more in the experimental group. It was also observed that there was statistically significant difference in the favor of experimental group at the arithmetic means of the post-test scores of the experimental and control group students at. 05 level (U=45.0). Therefore it can be inferred from the results that the guitar teaching with the right hand priority affected the students' success positively, and proved to be more effective compared to the traditional guitar teaching method. According to the results, some suggestions were also offered to make contribution to te area of guitar teaching.