Moda fotoğraflarındaki giysi imgelerinin tüketiciler tarafından algılanmasına yönelik göstergebilimsel bir araştırma
A semiotic research to detect the clothes images at fashion photos by consumers
- Tez No: 366374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Moda fotoğrafları, giysiyi ön plana çıkarıp ürünün tüketiciye güzel görünmesini sağlayarak satışını amaçlamaktadır. Moda fotoğrafları bu görevi yerine getirebilmek için tüketici ile ürün arasında bir köprü görevi görmekte, iletişimi sağlarken de fotoğrafın içinde barındırdığı öğeler sayesinde birçok anlamı tüketiciye ulaştırmaktadır. Bu anlamlar; fotoğraftaki giysi, giysi özellikleri, dekorasyon, manzara, manken, fotoğrafçılık teknikleri ve fotoğrafta yansıtılmak istenen kurgu ile oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın genel amacı; 'üniversite öğrencilerinin moda fotoğraflarını ve moda fotoğraflarındaki giysi imgelerini göstergebilimsel açıdan algılaması nasıldır?' sorusuna cevap aramaktır. Bu doğrultuda; moda fotoğraflarının göstergebilimsel açıdan neler ifade ettiği, öğrencilerin moda fotoğraflarına bakış açılarının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği ve öğrencilerin moda fotoğraflarındaki göstergeleri algılamasının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği, sırasıyla araştırılmıştır. İlk olarak; moda fotoğraflarını göstergebilimsel açıdan inceleyebilmek için, bir göstergebilim kuramcısı olan Roland Barthes'ın kuramından yola çıkılarak hazırlanan 'Fotoğraf İnceleme Formu' kullanılmıştır. Bu form doğrultusunda, Elle dergisinden seçilen on adet moda fotoğrafı, düzanlamsal ve yananlamsal olarak; fotoğrafçılık teknikleri, arka plan, manken ve giysi başlıkları altında incelenmiştir. İkinci olarak; örneklem olarak seçilen yüz adet öğrencinin demografik özellikleri araştırılmış ve ardından öğrencilerin moda fotoğraflarına bakış açılarının cinsiyetlerine göre değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu doğrultuda öğrencilere; modayı nereden takip ettikleri, hangi durumlarda moda fotoğraflarına bakma ihtiyacı duydukları, moda fotoğraflarının satın alma kararlarını etkileyip etkilemediği ve moda fotoğraflarının oluşturulma amacının ne olduğu sorulmuştur. Son olarak da; öğrencilerin moda fotoğraflarındaki göstergeleri algılamasının cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu amaç altında ilk olarak öğrencilerden, hazırlanan anket ile sunulan üç adet moda fotoğrafının, genel özellikleri hakkındaki görüşleri, ardından da, sunulan moda fotoğrafları hakkındaki görüşleri alınmaya çalışılmıştır. Anket ile toplanan veriler uygun analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Fotoğraf İnceleme Formu ile incelen fotoğrafların sonucunda; birçok ürünün reklamında olduğu gibi, giysilerin sunulduğu fotoğraflarda da cinsellik ve şehvet duygusu ön plana çıkarılarak tükettirilmek istenen marka ve ürün için arzu uyandırılmaya veya fotoğraflarda sunulan kaliteli, lüks yaşam özendirilerek talep yaratmaya çalışıldığı görülmüştür. Yorumlanan tablolardan elde edilen sonuçlarda ise kadınlar ve erkekler arasında bazı konularda farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Kadınlar modayı ve moda fotoğraflarını erkeklerden daha çok takip etmekte ve bunlardan etkilenmektedirler. Kadınlar ve erkekler farklı bakış açılarına sahiptir ve bu da sonuçlarda kendini göstermiştir. Son olarak da bu bulgular ışığında moda fotoğraflarının ve moda fotoğraflarındaki giysi imgelerinin algılanması ve anlamlandırılması konusunda ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fashion photography, take out the products to the forefront and make them looking good to boost sales. To fulfill this mission, the fashion photos provide a bridge between the product and the consumer thanks to many items in the photo of the communication and transports the consumer. These meanings; in the photo, dress up, landscape, model, photography, techniques are being created with the desired photo and regains fiction. The overall objective of this study is to find an answer to the question of images of the clothes the fashion photos and fashion photos of university students semiotic points of view. Therefore, it has been researched that the differences between students' perspective for examining the fashion photography and read the semiotic of photography by gender. First of all; to examine fashion photos of semiotic point of view a semiotics theorist Roland Barthe's basis theory of 'Photo Review Form' must be observed. In line with this form, ten photos which are selected from Elle Magazine are observed for their denotational and connotational meaning under these headings: photography techniques, background, mannequin and clothing. Second of all; a hundred students, selected as the demographic characteristics of the sample, are researched and then their gender perspective according to the fashion photos are explored. In this respect the students has been asked where they follow fashion, in which situations they need to look at the fashion photos, and whether the fashion photos affect their purchase decisions. Finally, students' fashion show and photo indicators are observed according to the difference in the perception of gender. Under this purpose, presented with the survey, students' opinions and general properties are asked according to three fashion photographs. The data collected with the survey have been analyzed using appropriate methods of analysis. As a result of this survey, as usual in many product commercials the clothes at the photos the sense of sexuality and the demand of luxurious living are presented. Under the result of this survey it has been determined the differences between men and women. Women follow fashion and fashion photographs more according to men and are also affected more according to them. Men and women have different perspectives, and this has shown itself in the results. Finally, in the light of these findings, scientific research and recommendations are presented to detect the clothes images at fashion photos and fashion photography.