Türkiye'de devlet tarafından yapılması planlanan lojistik merkezler hakkında bir analiz çalışması
An analysis study about logistics centers that planned by goverment in turkey
  1. Tez No: 366420
  2. Yazar: SAMET GÜRSEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan ticaret eğilimleri beraberinde lojistik faaliyetlerin ve lojistik sektörünün önemini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Lojistik merkez kavramı ortaya atılıp uygulamaya geçmesinden sonra sağladığı üstünlükler nedeniyle hızla yaygınlaşmaya başladığı gözlenmiştir. Avrupa'da bugün sayıları 80'yi aşan lojistik merkezler gerek ulusal gerek uluslararası ölçekte işletilmekte ve çok sayıda yeni lojistik merkez planlama ve inşa aşamasında bulunmaktadır. Ülkemizde TCDD tarafından 18 Lojistik Merkez yapılması planlanmaktadır. Bu merkezlerin yerleri ve özellikleri belirlenmiştir. Merkezlerin başarılı olması yönetimlerinin başarılı olmasına ve dünyadaki örneklerinden kazanılan tecrübelerle sağlanabilir. Araştırmamızda derinlemesine mülakat tekniği ve kapalı uçlu anket çalışması ile yönetim modellerini ve yaşanabilecek sorunları inceledik. Araştırmamızda ilk iki bölümde temel lojistik kavramlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde kentsel lojistik ve lojistik merkezler konusu araştırılmıştır. Bu bölümde literatürde geçen çalışmalar, avantajlar, özellikler ve türler incelenmiştir. Dördüncü Bölümde Türkiye' de ve Dünya'daki lojistik merkezler incelenmiştir. Avrupa Birliğindeki Lojistik Merkezler araştırılmıştır. Beşinci bölümde önce derinlemesine mülakat tekniği sonuçları verilmiştir. Kapalı uçlu anket çalışması ve istatistik sonuçları bu bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing world trade along with the globalization increases logistics activities. After the introduction of the concept of logistics center it has been observed that they disseminated rapidly mainly because of many advantages they provided. Today, in Europe, more than 80 logistics centers are in operation at national or international scale; many more are being planned or being constructed. In our country 18 logistics centers are planned to be built by TCDD. Their locations and capabilities are already determined. The success of logistics centers depends on successful management and learning from the experiences of the good examples in the world. We use in-depth interview techniques and structured survey methods in this research to find out which management models may best suit to the logistics centers in Turkey and what kind of problems may arise in the process. The first two sections were examined in the basic logistics concepts in our research. Urban Logistics and Logistics Centers are investigated in the third part of research. In the third section, we research literature, advantages, features, and species. In the fourth section we research Logistics Centers in Turkey and in the world. European Union Logistics Centers are investigated. In the fifth section we first present in-depth interview. Structured survey methods and statistic analysis are investigated in this section.