Elektronik ticarette güven ve sadakate etki eden faktörler: Bir uygulama
Factors affecting the electronic commerce trust and loyalty: A practice
- Tez No: 366421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Online yöntemlerin hızla ilerlemesiyle yepyeni bir ekonomik dönem başlamıştır. Bu değişimle beraber; ülke sınırları yok olmuş, müşteriler kendilerini bambaşka bir piyasa içinde bulmuş ve firmalar bütün ülkeleri bir bütün sayarak uygulamalarını internet üzerinden sürdürmüşlerdir. Bu bağlamda çalışmanın konusu elektronik ticarette güven ve sadakate etki eden faktörler ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı elektronik ticaretin günümüzdeki yerini ortaya koyarak, elektronik ticarette güven ve sadakate etki eden faktörlerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışma geniş kapsamda literatür taraması yapılarak hazırlanmıştır. 450 üniversite öğrencisine anket yoluyla toplanan verilerle araştırmamızdaki ilgili hipotezler test edilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan bir araştırmada da en önemli sadakat faktörü, güven unsuru çıkmıştır. Dolayısıyla bu araştırma kapsamında çıkan diğer araştırma bulguları ancak güven unsuru sağlandığında e- ticarette başarı unsuru olarak çıkacaktır. Açıklanan toplam varyans %88'dir. En düşük yükleme oranı 0,454 en yüksek 0,868 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in online media have started a new economic period. With this change, national borders have disappeared; customers and companies have found themselves in a completely different market applications of counting all the countries all over the internet continued. In this context, to study the factors affecting electronic commerce are considered in the trust and loyalty. Explaining the purpose of the study revealed the location of the current electronic commerce, electronic commerce is aimed to investigate the factors that affect the trust and loyalty. A large range of Work prepared by literature. With data collected through a questionnaire to 450 college students about our research, hypotheses were tested. The survey administered internationally recognized scales are derived from the article, and have high levels of reliability. In a study conducted in this study the most important loyalty factor, the trust factor is increased. Therefore, the scope of this study but other research findings provided an element of trust in e-commerce success factors when it will come out as. The total variance explained was 88%. The lowest loading ratio was found to be 0.868 0.454 highest.