Ekber Şah ve dini reformu
Akbar Shah and his religion reform
  1. Tez No: 366443
  2. Yazar: HÜSNE HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Ekber Şah, Hinduizm ve İslamiyet başta olmak üzere 15-16. yüzyılda Hindistan'ı da tesiri altına alan çeşitli mezheplerin öğretilerinden istifade ederek“Din-i İlahî”adını alan bir din kurmak istemiştir. Ekber Şah, bu amacını gerçekleştirmek için her dinden ulemanın bilgisinden faydalanmayı tercih etmiştir. Ekber Şah aslında ayrı ayrı görünse de dinlerin Allah'ı aramak ve ahlâkı düzeltmek bakımından temelde aynı olduğunu düşünmüştür. Ekber Şah, bu düşünceden hareketle yeni bir kurma yolunda adım atmıştır. Bu dinî girişim, Müslüman, Hindu, Zerdüşt ve Hristiyan din mensupları arasındaki kavga ve çekişmelere son vermeyi öngörmektedir. Amacı bütün dinleri tek bir çatı altında toplamak olan Ekber Şah'ın getirdiği yenilikler, hem halk hem de âlimler arasında tepki gördüğü gibi taraftar da bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Akbar Shah had benefited from mostly Hinduism and Islam, as well as the teachings of various sects that influenced India during the 15th and 16th centuries, and wanted to establish an eclectic religion called“Divine Religion- Din-e Ilahi”In order to reach his purpose Akbar Shah had chosen to benefit from the knowledge of the scholars from every religion. Akbar Shah had thought that although they looked different all the religions were basically same in terms of searching for God and correcting morality.