İngiltere'de devlet okullarında okutulan din eğitimi (re) dersi ile Türkiye'de devlet okullarında okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin (4-8) öğretim programlarının karşılaştırılması
The comparasion of the religious instruction courses among England and Turkey
  1. Tez No: 366448
  2. Yazar: VAHDEDDİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ KIZILABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmamızda İngiltere'de Din Eğitimi (RE) Çerçeve Müfredat Programı ile Türkiye'de 4-8 sınıflarda uygulanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programları karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Öncelikle din eğitimi ve din öğretim ile kavramlar verilmiş sonra her iki ülke din öğretimi programları ile derslerin tarihçesi,derslerin yasal temelleri, ders öğretmeni ve ders süresi, derslerin amaç ve kazanımları ile ilgili bilgiler verilerek tanıtımı yapılmıştır. Devamında din öğretimi programlarının temel özellikleri ile değerlendirme yapılmış ve diğer dersler ile ilişkisi incelenmiştir. İncelenen programlar, öğrencilere birtakım temel dini bilgi ve becerilerin kazandırmakla beraber, içinde yaşanılan çok kültürlü ortamlarda, daha çok düşünmeyi, anlamayı ve kendi davranışlarını kontrol etmeyi, farklılıkların farkında olunmasını, ötekini anlamayı ve ötekine saygı göstermeyi amaçlamaktadır. Her İki Din Öğretim Programı içerisinde yer alan Hedef ve Kazanımlar, öğrenme alanlarına - sınıf düzeylerine göre Bloom'un güncellenmiş yeni taksonomisine göre incelenmiş ve benzer-farklı yönleri bulunmuştur. İki farklı kültürdeki din öğretiminin karşılaştırılması neticesinde; İngiltere Din Eğitimi Müfredat programı belirlerken, eğitimi bölgelerinde yer alan Din Eğitim Danışma Kurullarının (SACRE) etkili olduğu, böylelikle İngiltere'de bireylerin din eğitimi ihtiyaçlarının en üst düzeyde karşılandığı, Din eğitimine başlama yaşının erken olduğu, Din Eğitimi kazanımlarının evrensel normlar olduğu ve Büyük Britanya adasında temsil edilen dinlerin Din Eğitimi dersin öğrenme alanını oluşturduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim programı merkezden hazırlanıp tüm ülkede aynı şekilde uygulandığı, Din eğitimine başlama yaşının İngiltere'ye göre daha geç olduğu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi kazanımlarının Milli ve Manevi temelli olduğu, dünya dinlerinin mevcut program içerisinde Din ve Kültür Ünitesinde bir konu olarak yer aldığı görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada, iki ülkedeki din öğretimi programlarının farklı boyutlar incelenmiş benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study Religious Education in England (RE) Curriculum Framework implemented in Turkey with the grades 4-8 Religion and Ethics Curriculum has been demonstrated by comparing the similarities and differences. First, religious education and religious education, and concepts are given and both countries religious education programs and courses history, lessons legal basis, the course teacher and the course duration, course objectives and outcomes associated with giving information has been introduced. Continue with the basic features of the religious education programs have been analyzed and the relationship with other courses were examined. Researched programs to students some basic religious knowledge and skills, although living in an in multicultural environments, more thinking, understand and control their behavior to the differences of an awareness, understanding of others and respect for others is intended to show. Both contained in Religious Education Program Objectives and Outcomes, learning areas - according to grade level according to Bloom's taxonomy updated new similar-examined and have been found in different directions. Comparison of two different cultures as a result of the religious education; UK Religious Education curriculum, determining education in regions of Religious Education Advisory Committees (SACRE) to be effective, thus individuals in England religious education needs at the highest level are met, religious education to the age of starting early is, of religious education gains universal norms are and Great Britain the religions represented on the island of religious Education lessons that create learning areas have been identified. In Turkey "Religious Culture and Moral Knowledge Course curriculum from the center prepared in the whole country in the same manner applied, religious education to the age of onset of the UK later than that, Religious Culture and Moral Knowledge Courses gains national and spiritual-based, which is of world religions existing in the program Religion and Culture in the Unit were taking place as a subject. As a result of this study, two different aspects of the country's religious education program examined the similarities and differences were revealed.