Aile fotoğrafları: Aile belleğinin oluşumunda fotoğrafın rolü üzerine etnografik bir inceleme
Family photographs: An ethnographic research about the role of photography in the construction of family memory
- Tez No: 366501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile fotoğraflarının aile belleği ve aile imgesini nasıl kurguladığını etnografik araştırma tekniklerini benimseyerek anlamaya çalışmaktadır. Aile fotoğrafları ailelerin gündelik hayatının vazgeçilmez bir unsuru olduğu gibi, bu unsur aile belleğinin oluşturulmasında ve kurgulanmasında önemli bir role sahiptir. Çalışma doğrultusunda ailelerin fotoğraf pratiklerini ve bu pratiklerle oluşturdukları aile belleğini anlamak için saha araştırması yapılmıştır. Örneklem dahilinde seçilen orta sınıf ve alt sınıf çekirdek ailelerin evlerine gidilerek yürütülen saha araştırmasında aile üyeleri ile bir arada bulunarak derinlemesine görüşme, enformel sohbet ve katılımlı gözlem teknikleri kullanılmıştır. Aile fotoğraflarının kullanıcıları üzerinden ele alınan bu çalışmada aile belleğinin kurgulanma aşamasında deneyimledikleri fotoğraf pratikleri ve fotoğraflarıyla kurguladıkları ilişki aracılığıyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analizlerin sonucunda fotoğraf aile belleğinin oluşturulmasında kurucu unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında aile fotoğrafları ideal aile imgesinin oluşmasında da önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand how family photographs build family memory and family image by using ethnographic research techiques. As family photograps are essential facts in everyday life of families, this fact also plays a important role in constructing the family memory. In accordance with this study, the field study was done to understand photography practices of family and family memory. Within the sample of the thesis, members of five families which are as examples of middle class and lower class families have been interviewed and their houses and their photography practices have been observed. By focusing on the users of the family photography, data which were obtained in the field is analysed within the scope of the relation between family and their photographs and photography practices in the process of constructing their memory. As a result of the analyses, it is seen that photography is constutive element for family memory. Besides family photography has an important role to form ideal family image.