Kültürel değişim ve kültürel belleğin taşıyıcıları olarak Cumhuriyet sonrası düğün ve aile fotoğrafları:İstanbul örneği
Wedding and family photographs as the carriers of cultural change and cultural memory in the post Republican era:Istanbul case
- Tez No: 345975
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.NEDRET KURAN BURÇOĞLU, PROF. DR. PROF.DR.BELKIS KÜMBETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Anthropology, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Fotoğraf makinesinin icat edildiği tarih oldukça yakın olmasına rağmen, görüntü kişilerin hayatlarının önemli bir parçasıdır. Fotoğraf, kültürel iklim ile fotoğraf teknolojisinin değişmesiyle birlikte çekilme ve saklama biçimlerinin farkılılaşmasına rağmen, kendi yolculuğuna kişilerin hayatlarındaki yerini sağlamlaştırarak devam etmektedir. Çekildiği andan itibaren geçmişe ait olan fotoğrafın bu özelliği, onun kültürel bellek ile ilişkisinin temel sebebidir. Böylelikle fotoğrafı saklayan ve onlara bakan bireyler veya kültürler, görüntü ile ona eşlik eden anlatılarla geçmişi isterlerse geri getirebilmektedirler. Yaşanan bu süreç aktif bir anlam üretme sürecidir. Ancak geçmiş hiçbir zaman olduğu gibi hatırlanmaz. Bu anlam üretme sürecinde birbirleriyle ilişki içerisinde olan bireysel ve kollektif bellek; bireysel ve toplumsal alanın buluşma noktası ve 'biz' ortak duygusuna sahip modern kültürlerin birer parçası olan ailelerin, ait oldukları kültürün hedeflerinin, isteklerinin, ihtiyaçlarının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Bir başka deyişle geçmiş, hedefler, ihtiyaçlar, istekler doğrultusunda hatırlanır veya unutulurken bugün yeniden yapılandırılır. Kültürel belleğin birer taşıyıcısı olan fotoğraflar, aynı zamanda kültürel değişimleri de yansıtmaktadırlar.Araştırmanın amacı düğün ve aile fotoğrafları ile kültürel bellek ve kültürel değişimler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Cumhuriyet sonrası üst, üst orta ve orta sınıf eğitimli İstanbullu aileler arasında yapılan bu araştırma fotoğrafın kültürel bellek ile ilişkisini anlamaya çalışırken, bireylerin ve kültürlerin önemli anlarını nasıl sakladıklarını, hatırladıklarını, kültürel belleklerini gelecek kuşaklara nasıl ve neden aktardıklarını, kültürel değişimlerin bu fotoğraflara nasıl yansıdığını anlamaya odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the date of the invention of the camera is recent, visuals are important parts in the life of people. A photograph progresses its journey in the life of the people strengthening its position despite the changes in the cultural climate and the changes in the methods of photographing and storing. A photograph belongs to the past from the very moment of its being shot. This feature is the main reason of its relationship with cultural memory. Thus, individuals and cultures looking at the photographs may, if they so wish, recall the past with visuals and accompanying narrations. This process is an active meaning generating process and helps families who are the meeting point of individual and social areas and modern cultures owning the collective feeling of 'us', to determine the objectives, wishes and needs of the cultures they belong to. In other words, the past is remembered or forgotton in accordance with objectives, needs and wishes and also reconstructed today. Photographs, which are the carriers of cultural memory, also reflect cultural changes.The aim of this research is to evidence the relationship between cultural memory and cultural changes through wedding and family photographs. Through this study, carried out among post Republican families having received upper, upper middle and middle class establish the relationship between the photograph and cultural memory and focuses on the way of individuals and cultures store, remember their important moments and how they transmit them to next generations. It also focuses on the understanding how cultural changes are reflected in the photographs.