Lise öğrencilerinin madde bağımlılığına yönelik tutumları ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the attitude to drug usage and life satisfaction of high students
- Tez No: 366520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Education and Training, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin madde bağımlılığına yönelik tutumları ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada bu amaca uygun olarak tarama modeline başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemini, Erzurum il Merkezi'nde 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Atatürk Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Erzurum Anadolu Lisesi, Erzurum Lisesi 'nde eğitim-öğretim gören 569 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yaşam Doyumu Ölçeği', 'Sigara Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği', 'Alkol Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Uyuşturucu Madde Bağımlılığına Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde frekans, yüzde, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi, Post Hoc Tukey testi, Mann Whitney U analizi, Kruskal-Wallis testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin yaşam doyumları ile sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına yönelik tutum ölçeklerinin bazı alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğrencilerin yaşları, annelerinin ve babalarının sağ olup olmaması durumu, annelerinin ve babalarının öz olup olmaması durumu, ailenin aylık gelir durumu ve lise öğrencilerinin kendilerinin, arkadaşlarının, babalarının ve kardeşlerinin madde kullanma sıklıkları ile öğrencilerin sigara, alkol ve madde bağımlılığına yönelik tutum ölçeklerinin bazı alt boyutları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is analysing the relationship between the attitude to drug usage and life satisfaction of high school students from variable views. In this research scanning method has been applied concerning the aim. 569 students who received education during 2012-2013 education year in Atatürk high school, Atatürk anatolian high school, Erzurum anatolian high school, Erzurum high school in erzurum city center constitute the sample of the research. As means of data collection, 'Personal Information Form', 'Life Satisfaction Scale', 'Attitude to Alcohol Scale', 'Attitude to Drug Addiction Scale' have been used. On the data gained in the research, frequency, percentage, Pearson Momentum Multiplication Correlation Analysis, t test, one way variance analysis, Post Hoc Tukey test, Mann Whitney U analysis, Kruskal-Wallis test have been carried out. According to the results of the research, positive and meaningful relationships have been found among some sub-dimensions of the students' attitude to life satisfaction, smoking, alcohol and drug addiction scales. Meaningful differentiation has been found among some sub-dimensions of the students' ages, the condition of their mothers and fathers being alive or not, the condition of their mothers and fathers being whole or not, monthly income of the family and between the frequency of substance usage of high school students, their friends, their fathers and their siblings and the students' attitude to smoking, alcohol and drug addiction scales.