Vatandaşlık ve demokrasi eğitimi dersinde eğitici çizgi roman kullanımının bilişsel ve duyuşsal öğrenmelere etkisi
Impact of usage of comics on cognitive and emotional learning in citizenship and democracy education classes
- Tez No: 366519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüz dünyasında meydana gelen siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeler, toplumu oluşturan bireylere kazandırılması düşünülen bilgi, beceri ve davranış kalıplarının değişmesine sebep olmuştur. Buna bağlı olarak bireyi içinde yaşadığı topluma daha sağlıklı bir şekilde entegre edebilmek için eğitim sahasında da yeni yöntem, teknik ve öğretim materyallerinin geliştirildiği bilinmektedir. Bu materyaller eğitim öğretim ortamını çeşitlendirip zenginleştirdiği için bireyin eğitim sürecine daha etkili bir şekilde katılımını sağlamaktadır. Modern materyaller içerisinde özellikle eğitici çizgi romanların, öğrencilerin derse karşı ilgisini toplamaya; öğrenilenlerin kalıcılığını arttırma ve soyut kavramların daha net bir şekilde anlaşılmasına olanak sağladığı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, vatandaşlık ve demokrasi eğitimi dersinde eğitici çizgi roman kullanımının bilişsel ve duyuşsal öğrenmeler üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yönteminin desenlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları, 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Artvin il merkezinde kamuya ait üç farklı okulda öğrenimlerini sürdüren 152 adet sekizinci sınıf öğrencisidir. Araştırmacı tarafından geliştirilen demokratik algı ölçeği, derse yönelik tutum ölçeği ve akademik başarı testi çalışmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Araştırma Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi“Her İnsan Değerlidir”temasının başında ön testin uygulanmasıyla başlamıştır. Ardından altı hafta süreyle deney grubunda yer alan öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan eğitici çizgi romanlar uygulanmıştır. Daha sonra çalışma son test uygulamasıyla sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizde eğitici çizgi roman kullanımı araştırmanın bağımsız değişkenini, demokratik algı, derse yönelik tutum ve akademik başarı ise araştırmanın bağımlı değişkenlerini oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonunda Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinde kullanılan eğitici çizgi romanların deney grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarılarını, derse yönelik tutumlarını ve demokratik algılarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Current social, cultural, and financial developments have caused patterns of behaviors, knowledge, skills which are expected to teach individuals to change. Therefore, it is known that new instructional strategies and methods have been developed in the field of education to have individuals integrate to the society in which they live. As those strategies and methods enrich and diversify learning and teaching environment they allow students to participate in educational process. Educational comics is particulary known to have students focus on issue, enhance permanence of learning and make the abstract issues clarified. The present study aims to examine the impact of use comics on cognitive and emotional learning. The study was carried out with quasi-experimental method with pre-test and post-test design, which is one of the quantitative research methods. 152 students from 3 different schools participated in the study in 2013-2014 academic year. The data were obtained through democratic perception scale, the attitude scale and the academic performance test. The study started by applying pre test at the beginning of the“Each People is Precious”unit. The educational comics was applied on the students who were in the experimental group during six weeks. The study finished through post test. The data from the study were analyzed through the ANOVA. In the analysis democratic perception, attitude towards the course and academic achievement were dependent variable and the usage of the educational comics was independent variable. As a result of the study it was found that usage of educational comics in the Citizenship and Democracy Education Course increased academic performance, the attitude, and democratic perception of the students in the experimental group.