Öğretmenlik uygulaması dersinin sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleki yeterlikleri üzerindeki etkisi (Erzurum örneği)
Of the social studies teachers teaching practice course impact on their professional qualifications (Erzurum example)
- Tez No: 366528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERYA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş, kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç (tartışma) ve öneriler, olmak üzere beş bölümden oluşan bu araştırma, öğretmenlik uygulaması dersinin Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının mesleki yeterlikleri üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneysel yöntemin kontrol grupsuz ön test son test modeli ile yürütülen araştırmada veri toplanma aracı olarak öğretmenlik yeterlikleri ölçeği kullanılmıştır. Ölçek alan bilgisi, öğretme-öğrenme sürecini yönetme, öğrenci kişilik hizmetleri (rehberlik), kişisel ve mesleki özellikler olmak üzere dört ana yeterlik alanından oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2012-1013 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı 4. sınıfında öğrenim gören 72 erkek, 54'ü bayan toplam 126 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu öğretmen adaylarının 64'ü birinci öğretim, 62'si ise ikinci öğretimde öğrenim görmektedirler. Araştırmada öğretmen yeterlikleri ölçeği ile elde edilen veriler SPSS 20 paket programına girilmiş ve istatistiksel olarak“Independent Samples T Testi”ve“Paired-Samples T Testi”gibi işlemler yapılmıştır. İstatistiksel işlemlerden elde edilen sonuçlara göre; Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleki yeterlik düzeyleri uygulama öncesi lehine daha yüksek çıkmıştır. Bu bulgudan hareketle öğretmenlik uygulaması dersinin öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerini artırma noktasında istenilen katkıyı sağlayamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction, theoretical framework and related research, methodology, findings and reviews the results (see discussion) and recommendations, including of this research consists of five chapters, teaching practice course in Social Studies teachers' professional competencies on to determine the effect has been carried out. Ungrouped control of the experimental method with pre-test and post-test model in the research conducted data collection tool was used as a teaching proficiency scale. Scale domain knowledge, the teaching-learning process, manage, student personnel services (guidance), including personal and professional characteristics consists of four major competency areas. The study group, the 2012-1013 academic year, the Faculty of Education at the Ataturk University, Kazim Karabekir Department of Social Studies studying in 4th class 72 male, 54 female teachers constitute a total of 126. This is the first instruction of teacher candidates, 64, 62 in the second teaching schools. In In the study, the data obtained with the scale of teacher competencies SPSS 20 statistical software packages have been entered into and the“Independent Samples T Test”and“Paired-Samples T Test”as the transactions have been made. According to the results obtained from statistical procedures: Social studies teacher nominees in favor of professional competence level was higher than before application. Starting from these findings, teaching practice course the point of increasing professional qualifications of the teacher nominees fail to provide the required contribution has been determined.