Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle 3 boyutlu hikâye canlandırmanın hikâye kurgulama becerisine ve yaratıcılığa etkisi
Effects of three dimensional storytelling developed with augmented reality technology on narrative skill and creativity
- Tez No: 366534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5. sınıf öğrencilerinin arkadaşlık temalı hikâye kurgulamalarını sağlayarak onların hikâye kurgulama becerilerini ve hikâyede yaratıcılığı kullanma becerilerini belirlemektir. Bu noktada özellikle artırılmış gerçeklik teknolojisinin bu değişkenler üzerinde etkisi olup olmadığı araştırmanın odak noktasıdır. Son olarak gruplara göre hikâye uzunluğu, hikâye kurgulama becerisi ve hikâyede yaratıcılığı kullanma becerisi arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Amaçlı ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen çalışmanın örneklemi, Erzurum'da 5. sınıfta öğrenim gören 46 erkek 54 kız olmak üzere toplam 100 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak alan yazında yer alan bir hikâye değerlendirme ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen hikâyelerde yaratıcılığı kullanma değerlendirme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere göre, artırılmış gerçeklik ve resimlerle hikâye oluşturan gruplar arasında hikâye uzunluğu, hikâye kurgulama becerisi ve hikâyede yaratıcılığı kullanma beceri düzeyi açısından anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ancak cinsiyet açısından herhangi bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca hikâyede yaratıcılığı kullanma becerisi detaylı bir şekilde incelenerek gruplar arasında sıfat sayısı ve farklı sıfat sayısı açısından anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkarılmıştır. Son olarak hem deney hem de kontrol gruplarında hikâye uzunluğu ile hikâye kurgulama becerisi ve hikâyede yaratıcılığı kullanma becerisi arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Herhangi bir teknolojinin eğitim alanında dikkate alınması noktasında hem hikâye kurgulama becerisine hem de yaratıcılığa katkısının olması önemlidir. Ayrıca bu çıktılar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve kullanılan teknoloji ile cinsiyete göre farklılıkların incelenmesi kullanılan yeni teknolojinin etkilerinin derinlemesine analiz edilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle buna yönelik çalışmaların yürütülmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine effects of augmented reality technology on stories in terms of narrative skill, length of story and creativity in stories. Also, whether augmented reality technology has effect on these variables has been purposed. Lastly, correlations between length of story, narrative skill and creativity in stories have been examined according to the groups. In this study, the sample, used purposive and convenience sampling methods has consisted of fifth grade 100 students, including 46 boys and 54 girls in Erzurum. As data collection tools, narrative scale obtained from literature and creativity in stories form developed by the researcher have been used. As a result, there are significant differences between groups in terms of narrative skill, length of story and creativity in stories. However, there is no difference in gender. When creativity in stories was examined in detail, there are significant differences with respect to the numbers of adjectives and different adjectives. Also positive correlation between length of story, narrative skill and creativity in stories in both groups has been determined. When a technology contributes to narrative skill and creativity in stories, this technology should be taken into account. Moreover, determining correlation between these variables and examining differences according to the groups and gender may provide in-depth analysis effect of new technologies. Therefore, researches carried out this field have great importance.