Cumhuriyet Dönemi çocuk dergilerinin eğitim ve tarih anlayışı açısından incelenmesi (1928-1950)
An analysis of children's periodicals printed in the republican era (1928-1950) in terms of education and history
- Tez No: 366554
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Devlet hayatının çeşitli dönemlerinde görülen yenileşme ve kalkınma çabaları, toplumsal yapıdaki değişim ve bu değişimin bir parçası olarak da toplumsal algıdaki“yeni insan”tasavvurunun oluşturulması ile bağıntılı olarak ele alınmakta, yeni insanın oluşumunda ise“küçük yaşlar”kritik dönem olarak görülmekte ve bu kritik dönemdeki bireylerin eğitimi için uğraş verilmektedir. Eğitimin uğraşı alanında, formal boyutta etkili olan okul müfredatları yanında, informal boyutta bireyin eğitimini geliştirici çeşitli araçlar yer almaktadır. Bu araçlardan birisi de basım ve elde edilişi yoluyla yetişkinlerin doğrudan ya da dolaylı gözetimiyle çocukların dünyasına girmeyi amaçlayan çocuklara yönelik yayınlardan birisi olan çocuk dergileridir. Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi çocuğunun yetişmesinde etkili araçlardan birisi olan çocuk dergileri ele alınmış, örneklem olarak belirlenen çocuk dergilerinin eğitim ve tarihe bakışları çeşitli açılardan nitel bir yaklaşımla incelenmiştir. Tarihsel bir araştırma niteliğindeki bu çalışma tarama modelindedir. Araştırmanın yazılı verilerinden olan süreli yayınlar belgesel tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada yazılı veriler sözlü anlatı türündeki verilerle desteklenmiş, elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre incelenen çocuk dergileri eğitimsel konulara ve yeniliklere yer vermiş, okuyucuları üzerinde tarih aracılığı ile kimlik inşa etme uğraşında olmuş, toplumun geleceği ve ortak malı olarak görülen çocuklarda Türklük bilinci, vatan sevgisi, medenîlik özelliği ile sosyalleşme bilinci yanında gürbüzlük, çalışkanlık, doğruluk, tutumluluk gibi bireysel gelişim ile ilgili değerler kazandırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation and development efforts seen in different eras of states have been considered as a social structural change and as a result of this change creating a thought of“new human”in the social perception as well.“Tender age”has been seen as a critical period in the development of new human and it is strived for the training of individuals in this critical period. There are tools improving pupil's education informally beside formally efficient school curriculum in the occupation field of education. One of these tools is children's periodicals that are one of the publications aimed at children and purposing to enter the world of children under the control of adults directly or indirectly at the stage of preparation and purchase. In this study, children's periodicals which are one of the effective tools in the raising of republican era's children are dealt with and educational and historical perspectives of children's periodicals determined as a sample were examined from various aspects by using qualitative approach. This study in which a historical research approach was used is a survey method. Periodicals which are one of the written data of this research were obtained through documentary survey method. Written data were supported with oral data in this study and the data obtained were analyzed by using descriptive and content analysis methods. According to the results obtained in this study, children's periodicals examined have dwelt on educational issues and innovations and made an effort to set up an identity on readers through history. In children's periodicals it was aimed to bring values with regard to personal development such as Turkish consciousness, patriotism, civilization, socialization consciousness and robustness, industriousness, honesty, savingness to the children seen as both the future and common assets of the society.