Yetişkin eğitimi ve eşitlik: Türkiye'de yetişkin eğitimi uygulamalarının anlam ve beklentiler, materyaller, bütçe, katılma, mekân ve zaman bakımından değerlendirilmesi
Adult education and equality: Evaluation of the implementation of adult education in Turkey in terms of meanings and expectations, materials, budget, participation, time and space
- Tez No: 366555
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Araştırmada eşitlik söylemi bağlamında Türkiye'deki yetişkin eğitimi uygulamalarının eleştirel bir çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma, Türkiye'de kamusal yetişkin eğitimi uygulamalarının eşitlikçi olup olmadığını kavramaya dönük beş başlık altında değerlendirme yapmaktadır. Birinci başlıkta yetişkinlerin eğitime ilişkin anlam ve beklentileri değerlendirilerek yetişkin eğitimi ve eşitlik ilişkisinin bireylerin anlam dünyalarında nasıl yer ettiği kavranmaya çalışılmıştır. İkinci başlıkta kamusal yetişkin eğitimi alanında kullanılan materyaller incelenerek söz konusu materyallerin okurlarına ilettikleri mesajlarda eşitlik iddialarına uygun olmayan sosyal veya politik kalıp yargılar olup olmadığına bakılmıştır. Üçüncü başlık yetişkin eğitimi alanındaki kamu bütçesinin durumu ile ilgilidir; MEB ve HBÖGM harcamalarında eşitlikçi değerlerin etkili olup olmadığı yani Türkiye'de eğitim bütçelerinin eşitlik sorunlarındaki duyarlılık düzeyi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü başlık yetişkin eğitiminde gerçekleşen katılımın eşitlikçi iddialarla olan ilişkisini incelenerek yetişkin eğitiminin, eşitlikçi iddialarında olduğu gibi dezavantajlı toplumsal kesimlere hizmet edip etmediği analiz edilmiştir. Beşinci başlıkta ise yetişkin eğitimi kurslarının yürütüldüğü mekân ve zamanlar ele alınarak kurslar için seçilen mekân ve zamanların eşitlik sağlama konusundaki yeterliliği sorgulanmıştır. Araştırma nicel ve nitel tekniklerin bir arada kullanıldığı karma bir modele sahiptir. Bulgular, betimsel çözümlemeler aracılığıyla yorumlanmıştır. Sonuçlar Türkiye'de yetişkin eğitimi uygulamalarının iddia edildiği gibi toplumsal eşitsizlikleri gidermediğini, tam aksine bu eşitsizliklerin yeniden üretimine hizmet ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a critical analysis of the adult education practices in Turkey. It is based on five subtitles in order to decide whether these practices are equalitarian or not. First one is evaluating the meanings and expectations of adults on education to determine how they are imprinted in their minds. In the second one, the written materials used in adult education practices are analyzed to see whether they include social or political patterns of bias against equality or not. Third one is about the public expenditures on adult education trying to determine whether equality as a value is taken into account when planning for these expenditures of Ministry of Education and General Directorate of Lifelong Learning. Fourth one is on participation matter; it is investigated whether the ones who are in lack of education participates or not. And the fifth one analyses the time and space dimension of adult education courses in terms of equalitarian claims. The research is conducted by a mixed method combining qualitative and quantitive methods and the findings show that on the contrary to the equalitarian claims on adult education, real practices are to reproduce inequalities that already exist in the society.