Türkiye'de trafik güvenliği eğitiminin bütünlüklü değerlendirilmesi
Comprehensive evalution of traffic safety education in Turkey
  1. Tez No: 366553
  2. Yazar: KAHAN İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Trafik, Education and Training, Traffic
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
TÜRKİYE'DE TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİNİN BÜTÜNLÜKLÜ DEĞERLENDİRİLMESİ İNAL, Kahan Doktora, Yetişkin Eğitimi Tez Danışmanı: Prof Dr. Rıfat MİSER Mayıs 2014, 233 Sayfa Türkiye'de karayolu trafik güvenliği eğitimini içerik, yöntem, süre ve yararlanılan eğitim materyalleri bakımından bütünlüklü olarak ele alan ve karayolu güvenliğinde Dünya'da üst sıralarda yer alan ülkelerle karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçlayan bu araştırma, nitel bir araştırmadır. Karayolu güvenliği eğitiminin Türkiye, İngiltere ve Avustralya NSW eyaletindeki formal ve non formal yapısının karşılaştırıldığı kısımlarıyla ilgili veriler belgesel tarama yoluyla; Türkiye'deki sürücü kurslarında gerçekleşen eğitiminin etkililiğinin değerlendirildiği kısımlarıyla ilgili veriler görüşme yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler; yapılan sınavlar sonucunda sürücü belgesi almaya hak kazanmış durumda olan sürücü adaylarıyla, MTSK eğiticileriyle, tıp doktorlarıyla ve otomotiv sektöründeki teknik personelle 2010 yılında Ankara İlinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, Türkiye'de sürücü eğitiminin taraflarca içerik, süre, süreç ve sınavlar bakımından yeterli görülmediğini; araştırma kapsamında kurs eğiticileri ve uzmanlarca Türkiye'de sürücü eğitiminde uygulamanın hem eğitimde hem de sınav sürecinde yer alması gerektiğini ortaya koymuştur. Yine araştırma sonucunda Avustralya New South Wales ve İngiltere'deki sürücü sınavlarında yer alan“tehlike algı”bölümüne Türkiye'deki sürücü sınav sisteminde yer verilmediği; eğitim ve sınavlara başvuru şartlarının da ülkelere göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. Avustralya New South Wales ve İngiltere'de formal ve non formal trafik güvenliği eğitimi sistemlerinin birbirini tamamlayan yapısına rağmen Türkiye'de özellikle örgün eğitimde konunun sadece ardışık olmayan iki ders yılında öğrencilere sunulduğu anlaşılmıştır. Araştırma, kapsamdaki ülkelerde trafik güvenliği konusunun zorunlu olarak müfredatlarda yer alması yönünden benzerlikler; işleniş, sınav ve süreç yönlerinden farklılıklar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
COMPREHENSIVE EVALUATION OF TRAFFIC SAFETY EDUCATION IN TURKEY İnal, Kahan Doctorate, Adult Education Thesis Advisor: Prof Dr. Rıfat MİSER May 2014, 233 pages As a qualitative research, this work discusses highway traffic safety education in Turkey in terms of content, method, duration and education materials used in a holistic way, and aims carrying out an evolution by making comparisons with the countries being at the top in the world about highway safety. Data related to comparison of formal and informal structures of highway safety education in Turkey, Britain and NSW province in Australia was gathered via documentary research, and data for the evaluation of education efficiency in driving courses in Turkey was obtained by interviews. Interviews were held with the student drivers newly getting right to have licenses after the tests, with MTSK trainers, with medical doctors and with technical staff of automotive sector in Ankara in 2010. Content analysis and descriptive analysis techniques were applied for analysis of data obtained. Findings of the research have shown that drivers education in Turkey is considered as insufficient by parties in terms of content, duration, process and tests. It's stressed by course trainers and experts that practical driving test and trainings should be included both in educational and test process. Moreover As a result of the research, it was found out that“hazard perception”section, a part of driving test in Australia NSW and Britain, is not included in the system of Turkey and circumstances of application for education and tests show differences country by country. In spite of the supplementary structure of formal and informal traffic educations both in Australia New South Wales and in Britain, it is understood that the subject is presented to students just through nonsuccessive two academic years in Turkey, in particular in formal education. The research has shown similarities countries in scope from the standpoint that traffic safety subject is compulsory to take place in the curriculum, and differences in teaching, tests and process.