Türkiye'de kent sorunları ve yetişkin eğitimi
Urban problems and adult education in Turkey: Case of Mersi̇n Karaduvar
  1. Tez No: 366558
  2. Yazar: UFUK CEM KOMŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada, Mersin'in sosyo-kültürel yapısına uygun olarak hem göçle gelen hem de kentin yerlisi olan kişilerin yaşadığı Akdeniz ilçesinin Karaduvar Mahallesi'ndeki yetişkinlerin, kent sorunlarını nasıl algıladıkları, kentte yaşayan bir birey olarak siyasal katılım örüntülerinin neler olduğu ve bu bağlamda yetişkin eğitimi etkinlikleri ile nasıl ilişkilendikleri, araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Araştırmanın temel amacı, Mersin'in Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi'nde yaşayan yetişkinlerin, kent sorunlarına ilişkin farkındalıklarının, kentsel sorunların çözümüne yönelik siyasal davranışlarının ve bu bağlamda yetişkin eğitimine katılım örüntülerinin belirlenmesidir. Betimsel bir araştırma niteliğinde olan bu çalışmanın evreni, Mersin'in Akdeniz İlçesi'nde yaşayan yetişkinlerdir. Çalışma grubu, Karaduvar Mahallesi'nde yaşayan ve tesadüfi örneklem yoluyla belirlenmiş 354 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, 55 sorudan oluşan soru dizisi kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için, SPSS ortamında frekans ve yüzde dağılımları ile ki-kare analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları göstermektedir ki, Karaduvar Mahallesi'nde, Mersin'deki kentsel sorunlarla birlikte daha ağır sorunlar da bulunmaktadır. İşsizlik, tarımsal alanların zarar görmesi, çevre kirliliği ve yetersiz belediye hizmetleri en çok şikayet edilen sorunlar arasında öne çıkmaktadır. Katılımcıların, yaşadıkları mahallenin ve kentin temel sorunlarını dile getirebilecek yeterliliği sergilediği, fakat, bu sorunların çözümüne katkı girişimlerinin yetersiz kaldığı, siyasal katılımın araçlarını da yeterince kullanmadıkları görülmüştür. Mahalle halkının eğitim düzeyi, ağırlıklı olarak ilkokul ve lise mezunlarından oluşmaktadır. Katılımcıların, yetişkin eğitimi kurslarına ilgi ve katılım düzeyleri düşük bulunmuştur. Katılımcıların, yetişkin eğitimine katılma amaçları ve kurs tercihleri ile yaşadıkları sorunlar karşılaştırıldığında, ihtiyaçları ve amaçlarıyla kısmen uyumlu eğitim tercihlerinin olduğu görülmüştür. Yetişkin eğitimine katılım amaçları olarak kariyerde ilerleme, bireysel öğrenme zevki, yasal zorunluluklar ve sosyalleşmek ön plana çıkmıştır. Bulgulara göre, yetişkin eğitimine katılma amaçları ve eğitim ihtiyaçları açısından, mahalle sakinlerinin, toplumsal cinsiyet rollerine ve eğitim düzeylerine kısmen uygun bir yapı sergilediği söylenebilir. Yetişkin eğitiminin sağladığı bazı yararların da olduğu saptanmıştır. Katılımcıların belirttiği en yüksek sıklıklı yararlar özgüven artışı, mesleki gelişim ve aile ihtiyaçlarına katkı olmuştur. Katılımcılar, yetişkin eğitimi kapsamındaki kurs etkinliklerine katılım sürecinde çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Bunlar arasında en çok dile getirilenler maddi güçlükler, aile işleriyle ilgilenme zorunluluğu ve yoğun çalışma temposudur. Ayrıca, toplumsal cinsiyet bağlamında, yetişkinlerin, kendi sosyal statüleriyle ilgili engellerle karşılaştığı belirlenmiştir. Son olarak, katılımcıların, okuryazarlığın ve yetişkin eğitiminin öneminin bilincinde olduğu, fakat, yetişkin eğitimiyle ilişkilerinin yetersiz olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is the problem statement that perceptions about urban problems, instruments for political participation as individuals living in a city and adult educational activities of the adults living in Karaduvar district of Akdeniz municipality where reflects Mersin's socio-cultural structure in the meaning of residents who consists of both immigrants and native. The main purpose of the study was to determine the awareness about the problems in urban life, the solution based political behaviours and the dynamics of participation to adult education of the residents who live in Karaduvar district. This research is a descriptive study. The population of the research is the adults living in Akdeniz municipality of Mersin. The study sample of the research consists of 354 adults who randomly selected from the inhabitants of Karaduvar District. In this research, a questionnaire which consists of 55 questions was used as the data collecting instrument. In analyzing process of the data, descriptive and quantitative analyzes which are based on SPSS have been used. According to the findings of the research, in addition to citywide problems in Mersin, there are harder problems locally in Karaduvar. Unemployment, insufficient municipal services and environmental pollution are the main issues and complaints which had been found out through survey. It has been found that, the respondents have the ability of expressing the problems of the district and the city in which they live. Though they exhibit the competence to express the main problems related to living conditions, they don't benefit the instruments for political participation effectively and lack of attempts of contribution to problems' solutions. The findings about levels of education among the respondents differ from illiteracy to higher education, but mainly accumulated at primary school and high school graduations. The rate of participation to adult education activities was found at low levels. As a result of comparison between objectives and course subject preferences in participation and the problems that adults expose, it has been found that the objectives of respondents partially reflect their personal problems and needs. The major objectives of participation to adult educational activities are career development, joy of learning, official requirements (for vocational or professional certificates) and needs of socialising. According to the results, it can be inferred that the respondents indicated partially suitable objectives and educational needs that compatible with the roles of social gender and educational level. It has been determined that there are some educational benefits which were gained through adult education. The frequently stated educational benefits are increase in self-confidence, vocational improvement and contribution in household needs. Additionally, there are some barriers which prevent the adults from participating in adult educational activities. The mostly common barriers have been determined as financial constraints, household related issues and hard working life. Besides, the adults encounter barriers related to their social statues in the context of social gender. Finally, it is also possible to argue that the respondents are aware of the importance of literacy and adult educational activities, whereas their involvement in adult educational activities is low.