Bilişim teknolojisi sınıflarının fiziksel ve psikososyal ortamının ve bu sınıflara ilişkin öğrenci tutumlarının incelenmesi
Investigation of computer lab physical and psychosocial environments and students' attitudes towards computer lab
  1. Tez No: 366561
  2. Yazar: RAZİYE DURSUN SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DERYAKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada BTS'lerin fiziksel ve psikososyal özelliklerini betimleyerek, öğrencilerin BTS'ye yönelik tutumlarının bu sınıfların fiziksel ve psikososyal özelliklerine bağlı olarak anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın çalışma gurubunu Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara ili Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ilçelerinde yer alan ve BTS bulunan okullar arasından seçilen 40 okul ve bu okullarda öğrenim gören toplamda 490 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama sırasında çalışma grubunda yer alan okullardaki BTS'leri etkin olarak kullanan öğrencilere ulaşılmıştır. Çalışma grubuna Bilgisayara Destekli Ortamda Tutum Ölçeği, Bu Sınıfta Neler Oluyor Ölçeği uygulanmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kontrol Listesi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. BTS'lerin fiziksel ortamlarında önemli eksiklerin olmasına karşın öğrencilerin bu sınıfların psikososyal ortamlarını genel olarak olumlu değerlendirdikleri ve buna bağlı olarak BTS'lere yönelik kaygı düzeylerinin düşük olduğu, BTS'lerden hoşlandıkları, bilgisayarı ve dersin içeriğini faydalı buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate computer lab physical and psychosocial environments and students' attitudes towards this lab. Participants were 490 students (322 students from middle schools and 168 students from high schools) from 40 different schools (26 middle schools and 14 high schools). To measure students' attitudes towards computers and computer courses we used“Attitudes towards Computers and Computer Courses Questionnaire”(ACCC) developed by Newby and Fisher and to determine physchosocial environment we used“What is Happening in This Class Questionnaire”(WHIC) developed by Fraser and we generated to determine computer lab physical environmet a form called Control List. The data gathered from participants were analyzed by SPSS. Although there was a significant deficiencies of computer lab physical environment, students thought that computer lab psychosocial environment was the overall positive. Morever students' anxiety level towards computer lab was low and students found the computer and the computer courses useful.