Okuma kültürü edindirme sürecini etkileyen temel değişkenlerin incelenmesi
Investigation of the fundamental variables of the process of reading culture
- Tez No: 366562
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER, DOÇ. DR. ZEHRA CANAN KARABABA, DOÇ. DR. CANAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada okuma kültürü edindirme sürecini etkileyen aile ve okul değişkeni incelenmiştir. Araştırmanın amacı, aile ve okulun okuma kültürü edindirme sürecini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu araştırma, betimsel bir araştırmadır. Araştırmada okuma kültürüyle ilgili kavramlar tanımlanmış ve okuma kültürü edindirme sürecinin basamakları açıklanmıştır. Daha sonra okuma kültürü edindirmede aile ve okul değişkenleri süreç, ortam ve uyaranlarıyla ele alınmış; her değişkenin Türkiye'deki durum ve niteliği, yapılmış çalışmalar tanıklığında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bireyin okuma kültürü edinme sürecinde aile ve okulun etkili olduğu; aile ve okulun sahip olduğu ortam ve uyaranların çocuğun okuma kültürü edinme sürecinin niteliğini belirlediği saptanmıştır. Araştırmanın sonunda okuma kültürü edindirmek için aile ve okula dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research family and school variables that affect the process of reading culture were investigated. The main purpose of this research is to determine how family and school affect the process of reading culture. This research is a descriptive study. In this research, concepts related to reading culture were defined and the stages of the process of reading culture were described. Then, family and school process, environment and stimuli were dealt with in while gaining reading culture. Each variable status and quality in Turkey were commentated accordance with studies related. Consequently family and school determined to be effective in process gaining a reading culture in children. And quality of family and school environment and stimuli were determined quality of reading culture process in children. At the end of the research, oriented recommendations to school and family for process of reading culture were presented.