Ekonomik kalkınmayı belirleyen faktörler: Ampirik bir analiz
The determinants of economic development: An empirical analysis
  1. Tez No: 366577
  2. Yazar: SEDAT ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Neden bazı ülkelerin diğerlerinden daha hızlı geliştiği sorusu modern ekonomik kalkınma literatürünün en önemli tartışma konularından biridir. Bazı araştırmacılar, bu sorunun yanıtını coğrafya ve dışa açıklık ile açıklamaya çalışırken, diğerleri ülkeler arası kurumsal kalite farklılıkları ile açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı ise, bahsi geçen faktörler ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi saptamak ve kurumsal kalitedeki iyileşmelerin ekonomik kalkınmayı artıracağı hipotezini test etmektir. Bu doğrultuda, ilk olarak, coğrafya, dışa açıklık ve kurumsal kalite ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişki teorik olarak incelenmiş, ardından kurumsal kalitenin ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi 122 ülke için 1996-2012 yılları arasını kapsayan dönemde panel veri yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kurumsal kalitenin ekonomik kalkınma üzerindeki etkisinin pozitif ve istatistiki olarak anlamlı olduğunu göstermekte ve hipotezimizi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The question of why development of some countries is faster than others is one of the most debated issues in the modern economic development literature. While some researchers try to explain this phenomenon with geography and trade openness, others point out differences in institutional quality across countries. This study aims to determine the relationship between the above-mentioned factors and economic development; and to test the hypothesis that improvements in institutional quality increase economic development. For this purpose, first of all, the relationship between geography, trade openness, institutional quality and economic development has been examined theoretically, then the impact of institutional quality on economic development has been analyzed for 122 countries using the panel data analysis for the period of 1996-2012. The results have confirmed our hypothesis and revealed that the effect of institutional quality on economic development is statistically significant and positive.