Yûnus Emre'nin hayatını konu alan biyografik romanlar
Novels mentioning about the life of Yunus Emre
  1. Tez No: 366609
  2. Yazar: AYTEKİN ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bir kişinin hayatını anlatan ve o kişiyi tüm yönleriyle (hayatı, eseri, kişiliği, görüşleri vs.) tanıtmayı amaçlayan biyografi türü, temel olarak var olan bir“gerçeklik”ten yola çıkar. Edebî bir tür olan roman ise gerçeğe değil“kurmaca”ya dayanır. Biyografiye dayalı kurmaca, yani kurmaca ile gerçeğin birlikteliği ise biyografik roman türünü ortaya çıkarmıştır. Bu türün, son yıllarda hem Batı edebiyatında hem de Türk edebiyatında birçok örneğine rastlanır. Roman yazarı, son dönemde Yûnus Emre'nin yaşam hikâyesini konu alan birçok biyografik romanı okuyucuyla buluşturmayı başardı. Bu çalışmadaki amaç, Türk edebiyatında biyografik roman konusunu ve Yûnus Emre'nin hayatını konu alan biyografik romanlarının yapı ve anlatım özelliklerini, kurgularını incelemektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”kısmında, Yûnus Emre'nin hayatı, eserleri, Yûnus'un menakıbı, Türk romanında Yûnus Emre incelendikten sonra, birinci bölümde roman nedir? Romanın tarihçesi ve gelişimi ile Türk romanının doğuşu ve gelişimi konuları çalışmaya eklenmiştir. İkinci bölümde ise, biyografi, biyografik roman ve Türk Edebiyatında biyografik romanın örnekleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde merkez kahramanı Yûnus Emre olan on adet biyografik romanın yapı ve anlatım özellikleri, kurguları incelenmiştir. Son bölümde ise, sonuç ve öneriler ile kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Biography - describing a person's life and aiming to introduce that person in terms of his/her life, creation, character and views – sets out from existing reality basically. However, novel as a literary type is based on the fiction not the reality. Fiction based on the biography, that is, cooperation of fiction with the reality forms biographic novel. Many samples of this literary type can be seen in both Western Literature and Turkish Literature. Turkish Literature recently managed to meet many biographic novels mentioning the life of Yunus Emre with Turkish reader. The aim of this study is to analyze the structure and expression properties of biographic novels mentioning Yunus Emre as a main character and to analyze the subject of biographic novel in Turkish Literature. This study consists of five parts. After analyzing,“The Life, Creations and Epics of Yunus”and“Yunus Emre in Turkish Literature”in the introduction part of the study, the subjects“What is novel?”and“History and Development of Novel”,“Rise and Development of Turkish Novel”were added to the study in the first chapter. In the second chapter,“Biography”,“Biographic Novel”,“Samples of Biographic Novel in Turkish Literature”were deliberated. In the third chapter, the structure, expression characteristics and fictions of ten biographic novel mentioning Yunus Emre as a main character were investigated. Conclusions, suggestions and references take place in the last chapter.