İskender Pala'nın romanlarında biyografik unsurlar
Biographical elements in İskender Pala's novels
  1. Tez No: 711456
  2. Yazar: BÜŞRA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
İskender Pala; araştırma-inceleme, sözlük, biyografi, şiir, deneme, tiyatro ve roman türünde eserler yazmıştır. Çalışmaya çok yönlü ve üretken bir kişiliğe sahip olan Pala'nın biyografik unsurlar barındıran romanları konu olmuştur. On bir adet roman kaleme alan Pala, romanlarında tarihi kişilik ve gerçekliklere yer vermiş, bu gerçeklikleri kurmacayla bir araya getirmiştir. Pala on bir romanının beşinde yoğun bir şekilde tarihi kişiliklere ve bu kişiliklerin yaşamlarıyla ilgili biyografik unsurlara yer vermiştir. Bu çalışmada İskender Pala'nın belirtilen özellikleri içeren Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim'in yaşamlarına değindiği Şah ve Sultan (2010), Yunus Emre'nin yaşamını ele aldığı Od (2011), Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatını işlediği Efsane (2012), Ebû Eyyûb El-Ensarî'nin hayatına değindiği Mihmandar (2014) ve Hz. İbrahim'in yaşamına dair bilgileri verdiği Abum Rabum (2017) adlı eserlerindeki biyografik unsurlara dair incelemeler yapılmıştır. Bu incelemelerin öncesinde biyografinin ne olduğuna, dünya ve Türk edebiyatındaki gelişimine değinilmiş; daha sonra romanlar tek tek ele alınarak bu romanlardaki biyografik unsurların varlığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu unsurlar ortaya konmaya çalışırken öncelikle romandaki bilgiler tespit edilmiş, ardından romanın konu edindiği kişiyle ilgili kaynaklar taranmıştır. Kaynaklardaki bilgiler romandaki bilgilerle karşılaştırılarak gerekli görülen yerlerde alıntılar yapılmış, böylelikle romanlardaki biyografik bilgiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iskender Pala has written works in the genres of research-analysis, dictionary, biography, poetry, essay, theater and novel. The novels of Pala, who has a versatile and productive personality, have been the subject. Having written eleven novels, Pala has included historical personality and reality in his novels and presented them to his readers by blending realities with fiction. Pala has included historical personalities and biographical elements related to the lives of these personalities extensively in five of the eleven novels. In this study, it has been studied that the lives os Shah Ismail and Yavuz Sultan Selim, which include the features mentioned by Iskender Pala, were touched upon by Shah and Sultan (2010), Od (2011), in which Yunus Emre discusses his life, The Legend that Barbaros Hayrettin Pasha committed his life (2012), Mihmandar (2014), in which Abu Ayyub al-Ansari touches on his life and the autobiographical elements in his work Abum Rabum (2017) in which he gives information about the life of Abraham. Before these reviews, it was mentioned what biography is, its development in World and Turkish literatüre; then the novels were considered one by one and the existence of biographical elements in these novels was tried to be revealed. The biographical elements in the novels, which are the objects of the study, were detected. Then, the sources related to the subject of the novel were scanned, and the biographical elements in the novel were determined by matching the biographical information in the novel with the information in the sources. First of all, while trying to reveal these elements, the information in the novel was determined, and then the sources related to the person about which the novel was were scanned. By comparing the information in the sources with the information in the novel, quotations were made where necessary, thus the biographical information in the novels was determined.