Essays in collective decision-making
Müşterek karar alma üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 366616
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZKES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REMZİ SANVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde kolektif karar alma durumları ile alakalı bazı önemli sorunsallar ve özelikler çalışıldı. Hususi olarak, evvelen, tercih birleştirme usulleriyle alakalı bir istikrar özelliği takdim edilip bazı bilinmiş usul sınıfları bu çerçevede sınandı. İkinci olarak, kutuplaşma ölçümleri hem teorik hem ampirik olarak çalışıldı. Son olarak, bilgi birleştirimi durumlarındaki stratejik davranış hem teorik hem deneysel biçimde bir sınırlı rasyonalite modeli ışığında incelendi. İlk kısımda çalışılan istikrar mefhumu, özelde toplumsal refah işlevleri üzerinde tanımlanmış olup bu işlevlerin sonuçlarının tercih arzlarında var olduğu farzedilen bir çeşit indirgemeye yönelik dirençli olmalarını gerektirir. Bu indirgeme, sonuçların bir sıralama olduğu durumda arzların da sıralama olmaya kısıtlanmasından ötürüdür. Bir toplumun tercih kesiti ele alındığında, ki bu seçeneklerin bireylerce sıralanmasının bir toplamıdır, ilintili bir sıralamaların sıralamaları toplamı elde edilebilir. Ve bu iki sıralama seviyelerinde birleştirme kuralının sonuçları mukayese edilebilir. Sonuç olarak, skorlama kurallarının tutarlı sonuç veremeyeceği, buna mukabil tutarlı Condorcet tipi kurallar bulunabileceği gösterilmiştir. İkinci kısımda çalışılan kutuplaşma ölçümleri toplumdaki biner husumetlerin toplamları suretindedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde son otuz yıldaki efkar-ı umumiye kutuplaşması bu görüş ışığında incelenmiş ve gelir eşitsizliği yazınında ilk olarak sunulmuş olan ve çok iyi bilinen bir ölçüm usulü, ilk defa bu çalışmada olmak üzere, kullanılmıştır. Varılan sonuç, A.B.D. efkar-ı umumiyesinde kayda değer bir kutuplaşma temayülünün olmadığı yönündedir. Aynı kısımda, bu ölçümün tercih kesitleri düzlemindeki bir uyarlamasının istenilen bazı özellikleri haiz olduğu seçenek sayısının üç olduğu durumda gösterilmiştir. Son olarak, bireylerin seçenek çiftleri üzerine tercihlerinin farklarının toplamı şeklinde tanımlanılan bir kutuplaşma ölçümünün bir kaç belit ile tanımlanabileceği gösterilmiştir. Tezin nihai kısmında, bir Condorcet-vari jüri modeli şeklinde tanımlanabilen bilgi birleştirilmesi durumları, sınırlı rasyonaliteye bilişsel hiyerarşi yaklaşımları ışığında incelenmiştir. Bilhassa, simetrik Bayesian Nash denge mefhumunun teorik öngörülerini test etmek üzere bir laboratuar deneyi yapılmıştır. Laboratuardaki davranışların bu gibi güçlü rasyonalite tasavvurunu ve bireyler arasında tektürelliği temel alan bir denge mefhumu ile açıklanamayacağı gözlenmiştir. Deney bulgularının daha iyi açıklanabilmeleri için yeni bir bilişsel hiyerarşi modeli geliştirilmiş ve bunun hem güçlü rasyonalite hem de daha önceki bilişsel hiyerarşi modellerinden daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Bu iç-kaynaklı bilişsel hiyerarşi modeli evvelki bilişsel hiyerarşi modelleriyle teorik olarak mukayese edilmiş ve bazı oyun sınıflarında daha iyi bir açıklayıcı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some important problems and properties of collective decision-making are studied. In particular, first, a stability property of preference aggregation rules is introduced and some well-known classes of rules are tested in this regard. Second, measuring preferential polarization is studied, both theoretically and empirically. Finally, strategic behavior in information aggregation situations is investigated in light of a sort of bounded rationality model, both theoretically and experimentally. The stability notion studied in the first part of the thesis is imposed particularly on social welfare functions and requires that the outcome of these functions should be robust to reduction in preference submission that are argued to take place when individuals submit a ranking of alternatives when the outcomes are also restricted to be rankings. Given the preference profile of a society, that is a collection of rankings of alternatives, a compatible collection of rankings of rankings are extracted and the outcome of social welfare functions in these two levels are compared. It turns out that no scoring rule gives consistent results, although there might exist Condorcet-type rules. Polarization measures studied in second part are in form of aggregation of pairwise antagonisms in a society. The public opinion polarization in the United States for the last three decades is analyzed in light of this view, by using a well-acclaimed measure of polarization introduced in the literature of income inequality. The conclusion is that no significant trend in public opinion polarization can be claimed to exist over the last several decades. Also, an adaptation of the same measure is shown to satisfy desirable properties in lieu of ordinal preference profiles when three alternatives are considered. Furthermore, a measure that is the aggregation of pairwise differences among individuals' preferences is characterized by a set of axioms. In the final part of the thesis, information aggregation situations described as in Condorcet jury model is studied in light of cognitive hierarchy approach to bounded rationality. Specifically, a laboratory experiment is run to test the theoretical predictions of the symmetric Bayesian Nash equilibrium concept. It is observed that behavior in lab is not correctly captured by this concept that assumes a strong notion of rationality and homogeneity among individuals' behaviors. To better describe the findings in the experiment, a novel model of cognitive hierarchy is developed and shown to perform better than both strong rationality approach and previous cognitive hierarchy models. This endogenous cognitive hierarchy model is compared theoretically to previous models of cognitive hierarchy and shown to improve in certain classes of games.