Şeyhülislam Yahya Divanı'nda 253-452. gazellerde ahenk unsurları (cinas, iştikak, kalb)
Harmony elements in the gazelles 253-452 of Shayk Alislam Yahya literature (pun, derivation, kalb)
  1. Tez No: 366615
  2. Yazar: TUĞBA TURKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN ALTINZENCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eski Türk Edebiyatımız, her açıdan tam bir hazine değerindedir. Bu dönemdeki değerli şair ve yazarlarımız dönemlerini eserlerinde her yönüyle yansıtmış, çeşitli sanatları büyük bir ustalıkla kullanmışlardır. Şairlerimiz Türk dilinin tüm inceliklerini ve söz söylemedeki maharetlerini kullanarak günümüze kadar etkisini devam ettiren bir miras bırakmışlardır. Şiirlere dil ve mana zenginliği katan edebi sanatlardır. Bu sanatlardan cinas, iştikak ve kalb sanatına Şeyhülislam Yahya Divan'ından bir kapı aralanmıştır. Bu çalışmada Şeyhülislam Yahya Divanı'nın 253-452. gazelleri akademik disiplin içinde, sözlük çalışması yapılarak incelenmiştir. Gazeller tekrar tekrar gözden geçirilmiş, çeşitli kaynaklarda geçen ahenk unsurlarının tanım ve örnekleri göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak ise Şeyhülislam Yahya'nın divanındaki gazelleri incelememiz ahenk unsurlarını görmek açısından önemli bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our Ancient Turkish literature is as valuable as a treasure from every point of view. Our talented poets and writers in this term have showed their terms with all sides in their works. Our poets have left us an inheritance what is going on its effects until our time by using all details of Turkısh language and their skills in saying statement. There are some literary arts what give language and meaning productiveness to poems. These artsa re the pun(cinas), iştikak and heart art. Now, we are going to study these arts carefully in Şeyhülislam Yahya Divan. This work was reseached academically in 253-452. ghazels of Şeyhülislam Yahya Divan by doing dictionary working. The ghazels were inspected again and again. In this work, harmony elements in different sources were kept in mind with definition and its examples. This work is very important from the point of view of researching ghazels in Şeyhülislam Yahya Divan and seeing harmonyelements.