Siyasi kurumsal sosyal sorumluluk: Türkiye örneği
Political corporate social responsibility: Turkish case
- Tez No: 366634
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de işadamlarının siyasi kurumsal sosyal sorumluluk üstlenmesine etki eden nedenleri ortaya koymaktır. Şirketlerin Siyasi Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyeti yürütmelerine etki eden nedenler, içinde bulundukları ülkenin koşullarına ve şirketlerin kurumsal yapısına göre farklılık göstermektedir. Siyasi kurumsal sosyal sorumluluğun tanımı ve kapsamı hakkında henüz bir görüş birliğine varılamamıştır. Bu çalışmada öncelikle kurumsal sosyal sorumluluk kavramının tarihi ve ilgili akademik yayınlara değinilmiş, ardından Siyasi Kurumsal Sosyal Sorumluluğun ortaya çıkışı incelenmiş ve nihayetinde Türkiye'de Siyasi Kurumsal Sosyal Sorumluluğun gelişimi ile ilgili yazın taramasına yer verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'nin önde gelen işadamlarıyla ilgili anı kitaplarından derlenen veri setleri Tematik Analiz yöntemiyle incelenmiş ve iş adamlarının Siyasi Kurumsal Sosyal Sorumluluk üstlenmelerine etki eden 7 tema ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the factors affecting the businessmen in Turkey to take political corporate social responsibility. Factors that affect the Companies to carry out Political Corporate Social Responsibility activities differ according to the conditions of the country in which they operate and the organizational structure of the companies themselves. There is yet no consensus about the definition and the scope of the political corporate social responsibility. This study begins with mentioning the academic publication about the corporate social responsibility and its history, and continues with analyzing how Political Corporate Social Responsibility came out and finally a literature review about the development of Political Corporate Social Responsibility in Turkey is done. Final chapter analyzes the data sets collected from memoirs of important Turkish businessmen with Thematic Analysis methodology and seven themes were defined as factors affecting the businessmen to carry out Political Corporate Social Responsibility.