TMS 21 kur değişiminin etkileri standardı ve finansal tablolar ilişkisi
TMS 21 the effects of changes in foreign exchange rates standard and financial statements relationship
- Tez No: 366635
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM HACIRÜSTEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
TMS 21 Kur Değişiminin Etkileri standardının finansal tablolar ve finansal bilginin nitelikleri ile ilişkisini açıklamak amaçlanmıştır. Finansal bilgi ve finansal bilginin niteliksel özellikleri üzerinde durulmuştur. TMS 21 Kur Değişiminin Etkileri standardında belirtilen yabancı paralı işlemlerin ve yurtdışındaki işletmelerin finansal performansının ve finansal durumunun geçerli para birimine çevrilmesinde standartça uygun görülen yöntemlerin finansal bilginin niteliksel özellikleri ile uyumunu saptamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to explain the relationship between TMS-21 The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates standard and the qualities of financial statements and financial information. For this purpose the inductive method is used, and with reference to the method, primarily financial information and the qualitative characteristics of the financial information are emphasized. The study aims to determine the compliance of the methods that are deemed suitable TMS-21 The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates standard and the compliance of this methods, used for conversion of the foreign currency transactions and the financial reports of foreign entities to parent company's functional currency, to the qualitative characteristics of financial information.