The importance of management structures in career development of young classical musicians in Turkey: Contemporary Education Foundation (ÇEV) as a case study
Türkiye'de genç klasik müzisyenlerin kariyer gelişimlerinde yönetim yapılarının önemi: Vaka analizi olarak Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)
  1. Tez No: 699742
  2. Yazar: SEDA CORUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Türkiye'de klasik müzik alanındaki genç müzisyenlerin kariyer yönetim yapıları üzerine odaklanmaktadır. Bu yönetim yapılarını anlamak için klasik müzik alanında kariyerlerini herhangi bir destek almadan sürdüren ve menajerlik, vakıf bursları gibi farklı yönetim biçimlerinden destek alarak devam ettiren genç müzisyenler ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde, bir sanatçının kariyer yönetimi nasıl olmalıdır ve bu yönetimde kimlerle iş birliği yapılmalıdır konuları ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde, Türkiye'nin klasik müzik alanındaki güncel durumunu analiz edebilmek için tarihsel süreçteki kültür politikaları ve yönetimi ele alınmıştır. Son kısımda ise, özel sektörün sosyal sorumluluk çerçevesinde klasik müzik sektörüne ve sanatçılara katkıları araştırılmış ve bu husus özellikle Türkiye'de bu alanda önemli bir kurum olan Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) örneği üzerinden incelenmiştir. Kökleri 19. yüzyıldaki Batılılaşma hamlelerine, asıl ivmesini ise Cumhuriyet dönemindeki atılımlara dayanan“müzik devrimi”ile birlikte sanatçıların, özellikle de sıra dışı yetenekli kabul edilen ya da yaratıcı üretimleriyle öncü rolleri üstlenebilecekleri umulan müzisyenlerin desteklenmesi için çeşitli himaye biçimleri benimsenmiş, kimi gençler çıkarılan özel yasalarla yurt dışına, eğitim almak üzere, seçkin merkezlere gönderilmiştir. Ancak yaşanan siyasî çalkantılar, 2. Dünya Savaşı ve ardından gelen Soğuk Savaş dönemindeki gerginlikler ve belirsizlikler, doğal olarak kültür politikalarını da etkilemiş; incelenen çerçeve devletin öncelikleri arasından çıkmış; yerine, özel teşebbüslerin tasarrufunda desteklemelerin başlaması; kurumsal sosyal sorumluluk adı altında yürütülen projeler ve burs fonları, kurumsal himaye ve sponsorluk şeklinde katkılarla dönüşmeye başlamış; menajerlik gibi yönetim yapılarının yaygınlaşması da bu sürecin bir uzantısı olarak deneyimlenmiştir. ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı, Kuruluş tarihi: 1994) bu bağlamda genç müzisyenleri destekleme modeliyle Türkiye'de, özellikle klasik müzik alanına da odaklanan, önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisi olarak öne çıkar. Çalışmanın son bölümünde bu vakıftan burs almış genç müzisyenlerle röportajlar yapılarak, bu kurumların ve desteklerinin sanatçıların kariyerlerini nasıl etkilediği araştırılmış, bu tür bir desteğin tek başına yeterli olup olmadığı tartışılmıştır. Bu noktada genç müzisyenlerin daha geniş kitlelere ulaşabilmeleri için sanatçı menajerliği kavramının klasik müzik sektöründeki etkisi; bu alanda kültür politikaları geliştirilmesinin ve ÇEV gibi destek mekanizmalarının yaygınlaşmasının önemi gibi stratejik konuların da gündeme getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on career management structures of young musicians in classical music sector in Turkey. To understand these management structures, young Turkish musicians who continue their careers in the field of classical music without any support or continue with support from different management styles, such as a manager and foundation scholarships have been studied. In the first part of the thesis, the issues of career management of an artist and the necessary collaborators in this management process were discussed. In the later chapters, the historical process of cultural policies and management is discussed to analyze the current state of classical music sector in Turkey. In the last section, the private sector's contributions to the classical music industry and artists in the name of social responsibility have been studied, and Contemporary Education Foundation (ÇEV), which is an important institution that exemplifies this process in Turkey, is examined. With the“music revolution”, whose roots are based on Westernization moves in the 19th century and its main momentum based on the Republican period's breakthroughs, various forms of protection have been adopted to support artists, especially musicians who are hoped to play leading roles with their extraordinary talent or creative productions, while some young artists were sent abroad by special law passed to elite centers for education. However, the political turmoil experienced such as World War II followed by the tension during the Cold War as well as uncertainties, naturally also affected cultural policies; the framework examined has no longer been accepted as one of the priorities of the state; rather, the start of subsidies at the disposal of private enterprises, and projects and scholarship funds carried out under the name of corporate social responsibility began to transform with contributions in the form of corporate protection and sponsorship, and the proliferation of management structures such as management has been experienced as an extension of this process. ÇEV (Contemporary Edeucation Foundation, 1994) example has been identified as one of the important social responsibility project models that support young musicians in the classical music sector in Turkey today. In this thesis, the impact of such institutions on artists' career and the sufficiency of such management style are discussed through interviews with young musicians, who have benefitted from ÇEV's 'Young Talents' scholarships. The effect of the concept of artist management in the classical music sector for enabling young musicians to reach to larger masses, and the importance of developing cultural policies and support mechanisms, such as ÇEV, respectively, were discussed.