Yeşil pazarlamada ambalaj kararının önemi ve içme suyu sektöründe bir araştırma
Importance of packaging decision in green marketing and a survey from potable water
- Tez No: 366637
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlıklı, temiz ve güvenli bir çevre için tüketicilerin bilinçli olduğu ve işletmelerin stratejilerini yeşil pazarlama ve çevresel sürdürülebilirlik stratejileriyle desteklediği bir ortamda, korunan bir çevre ve sağlıklı bir toplum oluşturulmuş olur. Bugünkü yaşam kalitesinin yüksek olması ve ilerideki nesillerin yaşam kalitesi haklarını korumak adına bu farkındalığın uyandırılmış olması gerekmektedir. Hızla gelişen teknoloji ve değişen dünya koşullarında, işletmelerin içinde bulundukları dinamik çevrede koşulların gerektirdiği biçimlere uyum sağlamaları, başarıya giden yol haline gelmiştir. Bu çalışma, kentleşmenin getirisi olarak ortaya çıkan ambalajlı içme suyu sektöründeki işletmelerin yeşil pazarlama ve çevresel sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde uyguladıkları ambalaj kararları, bu kararlara göre tüketicilerin ambalaj malzemesi türüne göre dağılımı, ambalaj malzemelerinin insan sağlığına ve çevreye olan etkileri teorik temellere dayandırılarak derinlemesine araştırmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
A preserved environment and healthy community is achieved within an environment where consumers are conscious about healthy, clean and safe environment and enterprises support their strategies on the basis of green marketing and environmental sustainability strategies. Such awareness should be raised in order to obtain higher life quality and to protect life quality rights of future generations. Adaptation to the forms and structures required due to the dynamic environmental conditions by the facilities is one of the ways to succeed under instantly changing technological and ever-evolving worldwide conditions. This study covers theoretical information based in-depth analysis over packaging decisions implemented in the framework of green marketing and environmental sustainability understanding and by the facilities, which are acting in packaged potable water sector emerged as an outcome of urbanization, distribution of consumers on the basis of type of package materials and impacts of package materials on human health and the environment.