Kentsel dönüşüm ve sosyal adalet
Urban regeneration and social justice
  1. Tez No: 366640
  2. Yazar: BİLLUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZLEM ÜSKÜL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Kentler 19. yüzyıldan itibaren birçok değişim ve dönüşüm sürecinden geçmiş, fiziksel, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik sorunların merkezi haline gelmişlerdir. Her geçen gün karmaşıklaşan ve dönemin sosyal, ekonomik ve politik hareketlerinden etkilenen kentlerin karşılaştığı bu sorunların çözümü için yönetimler bir takım kentsel müdahaleler geliştirmişlerdir. Günümüzde Türkiye'de merkezi yönetim ve yerel yönetimler kentsel sorunlara çözüm olarak kentsel dönüşümü sunmaktadır. Söz konusu çalışma, kentsel dönüşümün tarihsel sürecini Türkiye'deki kentsel süreçler ile bağdaştırmayı ve bunun üzerinden Türkiye'deki kentsel dönüşüm uygulamalarının sosyal adalete uygunluğunu tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 19th century, cities have become the center of physical, social, cultural, economic and political issues, passing through a process of change and transformation. Cities have become more and more complex each day and they have affected by the social, economic and political movements. Therefore, the governments have developed some urban interventions to solve these problems. Today, central and local authorities in Turkey present urban regeneration as a solution to urban issues. This work, aims to reconcile the historical process of urban regeneration and urbanization in Turkey and then to discuss the coherence of urban regeneration practices in Turkey with social justice.