Comparing designers' cognitive behaviors in geometry-based and parametric 3D modeling environments
Tasarımcıların geometri-esaslı ve parametrik üç boyutlu modelleme ortamlarındaki bilişsel aktivitelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 366645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE TAŞLI PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sayısal tasarım alanı bilimsel çalışmalarla sürekli gelişmekle birlikte, bu alandaki çalışmaların daha çok konunun teknik yönlerine (yeni araç ve ders geliştirme gibi) odaklandığı görülmektedir. Kullanıcı, araç ve sürecin bir sayısal tasarım sisteminin asal unsurları olduğu düşünüldüğünde, araç kadar kullanıcı ve süreç üzerine çalışmalara da gereksinim duyulduğu anlaşılır. Bu çalışma, bahsedilen çerçeve içinde kullanıcıların geleneksel ve parametrik üç boyutlu modelleme araçlarındaki bilişsel davranışlarını anlamak ve karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Geometri-esaslı modelleme araçları yarat ve değiştir mantığını temel alan modelleme ortamları iken, parametrik araçlar form yaratma sürecinin altında yatan bir algoritmik yapıyı da içeren modelleme ortamlarıdır. Bu çalışmada, geometrik ortam olarak Rhino, parametrik ortam olarak da Grasshopper kullanılmıştır. Çalışmaya altı öğrenci katılmış, protokol analizi yöntemi ile toplanan veriler bu çalışmada geliştirilen içerik-esaslı bir kodlama şeması kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, tasarımcıların geometrik ve parametrik modelleme ortamlarındaki bilişsel aktiviteleri arasında önemli farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital design area has been constantly developed by scientific studies, but it is observed that studies in this area have mostly focused on the technical aspects of the subject (i.e. development of new tools and courses). User, tool, and process are three fundamental elements of a digital design system, so there is a need for studies on users and processes as well as tools. This study was carried out to understand and compare the cognitive behaviors of designers in conventional geometry-based and parametric 3D modeling environments within the framework mentioned above. While the geometry-based modeling tools are based on creation and the modification of the geometry, parametric modeling environments include an algorithmic structure underlying the form generation process. The study utilized Rhino as a geometric tool and Grasshopper as a parametric 3D tool. Six design students participated in the study. The data was collected by protocol analysis method and analyzed with a content-oriented coding scheme developed in this study. Results indicated that the cognitive actions of designers were significantly different in geometric and parametric modeling environments.