A thesis on exchange rates, fundamentals and trade
Kurlar, makroekonomik temel göstergeler ve dış ticaret üzerine bir tez
  1. Tez No: 366646
  2. Yazar: SEDA MEYVECİ DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu doktora tezi kurlardaki hareketi ve bu hareketlerin reel ekonomi ile ilişkisini daha iyi anlamayı amaçlayan üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, kurlardaki hareketler farklı istatistiksel yöntemlerle gözlemlenen makroekonomik göstergeler ve gözlemlenemeyen sebeplerden kaynaklanan iki kısma ayrıştırılmıştır. Ardından bu methodların sonuçları panel bir analizle karşılaştırılarak söz konusu istatistiksel yöntemlerin arkasında yatan ekonomik anlamlar araştırılmıştır. Bu analiz sonucunda, Christiano and Fitzgerald Filtresi (C-F Filter) (2003) reel kurun temel makroekonomik göstergeler ve gözlemlenemeyen nedenlerden kaynaklanan kalıcı ve geçici kısımlara ayrıştırmak için kullanılması gereken yöntem olarak belirlenmiştir. İkinci makalede Meese ve Rogoff bulmacası kurlardaki günah keçisi teorisi ile analiz edilmiştir. Günah keçisi teorisi kurdaki hareketlerin gözlemlenemeyen nedenleden kaynaklandığı durumlarda bireylerin bu hareketi rasyonelleştirmek için ortalamasının üzerinde değişiklik gösteren göstergelere daha fazla ağırlık vereceğini iddia etmektedir. Bu bölümde günah keçisi teorisi Türkiye datası ile ampirik olarak test edilmiştir. Sonuçlar günah keçisi teorisine güçlü ve sağlam bir ampirik destek vermektedir. 2003-2013 yıllarını kapsayan analiz çerçevesinde, piyasa oyuncularının çari işlemler açığını diğer makroekonomik göstergeler arasından günah keçisi olarak seçtiği: cari açık değişkeninin ve günah keçisi karşılığının nominal kur getirisi üzerine istatistiksel olarak anlamlı, beklenen yönlü bir etkisi tespit edilmiştir. Son olarak son makalede ayrıştırılan kur hareketleri kullanılarak kurların ikili ticaret üzerindeki etkisi ampirik olarak panel Çekim Modeli çerçevesinden incelenmiştir. Bu analiz sonucunda para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının ticaret üzerindeki etkisi bu hareketlerin trendden kaynaklanan bir hareket ya da geçici bir hareket olup olmadığına bağlı olarak değiştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is made up of three essays on understanding the exchange rate movements and the link between the exchange rate and the real economy. In the first essay, exchange rate movements are decomposed into two components that are driven by the observable fundamentals and the unobservable factors in the economy with different statistical methods. Then, these methods results are compared in a reduce form equation in a panel setting that enables us to understand the economic sense behind these decomposition techniques. From this analysis, Christiano and Fitzgerald Filter (C-F Filter) (2003) is selected as the method that decomposes real exchange rate into permanent and temporary components which are respectively components that capture the fundamentals and unobservables. In the second essay the Meese and Rogoff puzzle is analyzed through testing the scapegoat theory of exchange rate. Scapegoat theory of exchange rate claims that when exchange rate changes due to an unobserved factor, to rationalize this movement, agents give more weight to a fundamental that reveals a large variation from its mean which creates an exchange rate movement in the expected direction. This part presents an empirical test of the scapegoat theory of exchange rate using Turkish data. It is found that there exists a strong and robust empirical support for the scapegoat theory of exchange rate. Of all the fundamentals, between 2003-2013 market participants have viewed the current account as the scapegoat; the current account variable and its scapegoat incidences have the statistically significant and theoretically expected effect on nominal spot exchange rate return. Finally in the last essay making use of the decomposed exchange rate series the impact of exchange rate on bilateral trade flows is empirically analyzed using the Gravity Model in a panel setting. The estimation is done for using aggregate bilateral trade data. From this analysis we conclude that the impact of currency depreciation on trade flows depends on whether that change in the exchange rate reflects a shift in trend or is just a transitory movement.