The effects of the university reform in Turkey on narrowing gender gap in higher education
Türkiye üniversite reformu'nun yüksek öğrenim'deki cinsiyet ayrımı üzerine etkileri
- Tez No: 366654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN HASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, üniversite reformunun yüksek öğrenim seviyesinde yaşanan cinsiyet ayrımı üzerine etkilierini analiz etmektedir. Yaşanan üniversite reformunun iki önemli basamağı bulunmaktadır; her ile bir üniversite açılmasını sağlayarak üniversitelerin kapsama alanını genişletmek ve mevcut üniversitelerin öğrenci kapasitelerini arttırmak. Bu refomumun asıl amacı, yüksek öğrenime erişimi kolaylaştırmak ve kalifiye çalışanlarlar yaratmak olarak düşünelebilir. Bu çalışma, üniversite refomunu sonucu ortaya çıkan başka bir sonuca odaklanıyor; öğrenci kontenjanlarının ve üniversite sayılarının artmasının yüksek öğrenim cinsiyet ayrımına sebep olan sorunları azaltmasını inceliyor. Bu çalışmada, 2007-2013 yıllarını kapsayan il bazında veriden oluşan panel data kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the effects of a university reform on gender gap in higher education. It explores the university reform in Turkey over the past years as a natural experiment. The university reform has two important features, extending the coverage zone of the universities by constructing universities in every province, and increasing the capacity of the existing universities. The main purpose of this reform is to increase accession to higher education and raising qualified employees. This paper focuses on another outcome of this reform; it examines the impacts of the expansion of the number and capacity of the universities in order to eliminate the barriers on the gender gap in higher education in Turkey. In order to conduct this research, the panel data is constructed where the unit of observation is at the province level for the period 2007-2013.