Passing ethnic identities: A case study on comedy in Turkish cinema
Etni̇k ki̇mli̇kleri̇n aktarımı: Türk si̇nemasında komedi̇ üzeri̇ne bi̇r durum çalışması
- Tez No: 366655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Türk sinemasında genel olarak azınlıkların özelde ise Kürtlerin ana akım komedilerdeki temsillerini analiz etmektedir. Çalışmada aktarım kavramı toplumdaki etnik eşitsizliği sürdürmek amacıyla baskın ideoloji tarafından geliştirilmiş ve sürdürülmekte olan bir temsil stratejisi olarak ele alınmıştır. Çalışma azınlık temsillerinin çoğunluk tarafından nasıl oluşturulduğu ve diğer azınlıklar karşısında Türklüğü olumlamak adına bağlamsal olarak Kürt temsillerinin ana akım sinemada abartılı ya da belli belirsiz olarak aktarılma stratejisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes minority representation strategies in Turkish cinema, particularly Kurds in mainstream comedies. In the study passing is taken into account as a representation strategy that was developed and sustained by the dominant ideology in order to maintain ethnic inequalities in a society. Study examines how minority representations are created by majority through different discourses and how Kurdishness contextually either exaggerated or lessened by passing strategies of the mainstream Turkish cinema to privilege one ethnicity, Turkishness, over the other(s).