A visual ethnographic approach to Islamic lifestyles: The case of Başakşehi̇r
İslami yaşam tarzlarına görsel etnografik bir yaklaşım: Başakşehir örneği
- Tez No: 366656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, katılımcılara fotoğraf çekmelerini ve ardından onlardan bu fotoğraflara yorum yapmalarını isteyerek görsel etnografiyi bir metodoloji olarak kullanıp Başakşehir 1.Etap ve 4.Etap'taki farklı sosyo ekonomik gruplara ait İslami hayat tarzlarını açımlar. Başakşehir, bir kapalı site olarak, dindar sakinlerinin kendileri gibi yine dindar insanlarla birlikte İslami yaşam tarzlarını özgürce sürdürebildikleri ve her türlü isteklerine yanıt alabildikleri bir mekan. Fakat 1.Etap ve 4.Etap arasındaki sınıf farklılığı bu iki etap arasında bir çatışma yaratıyor. Özellikle, kendini en çok tüketim alışkanlıkları üzerinde gösteren yaşam tarzı farklılıkları bu iki etap arasında düşmanca bir ilişkiye neden oluyor. Bu yaşam tarzlarındaki farklılığın en önemli nedeni aralarındaki sınıf farklılığı olmakla birlikte, diğer sebepler, İslamın farklı yorumlamaları ve ekonomik olarak daha üst seviyede olan 4.Etap sakinlerinin modernlik kaygısı oluyor. Bu çalışma, Başakşehir sakinlerinin çektiği fotoğraflar yardımıyla, sosyo ekonomik duruma bağlı olarak şekillenen İslami hayat tarzlarına ilişkin içgörüleri ortaya çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
This study, adopting the visual ethnography as a methodology by asking the participants to take photographs and comment on them, explores Islamic lifestyles that belong to different socio economic groups in Başakşehir 1. Etap (district) and 4.Etap. Başakşehir, as a gated community, is a place where the religious residents can freely lead their Islamic lifestyles with other religious people like themselves and enjoy many opportunities it has to offer. However, the class distinction between 1.Etap and 4.Etap creates a controversy in between. Especially their different lifestyles which manifest themselves most clearly in their consumption patterns lead a hostile relationship between two Etaps. While the most crucial factor of the differences in their lifestyles is the class distinction the others are the different interpretations of Islam and the modernity concern of Başakşehir 4.Etap residents with a higher economic level. This study provides an insight of these Islamic lifestyles differentiation depending on the iv socio-economic status by the help of the photographs that Başakşehir residents have taken.