Constructing the visual-essay in theory and practice: A home-dweller's life through the essayistic
Teoride ve pratikte görsel deneme: Deneme türü üzerinden bir ev sakininin hayatı
  1. Tez No: 366658
  2. Yazar: ARIN ADA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Düşüncenin ve duygunun irdelenebileceği sonsuz yeni yolu mümkün kılmış olması nedeniyle, Montaigne'nin denemeyi edebi bir tür olarak kazandırması bir akıl devrimine denk düşer. Öyle ki bu türe has yaratı-ruhu, son yüzyılda ortaya çıkan fotoğraf ve film gibi görsel sanatlarda da sıkça vücut bulmuştur. Denemenin yakın zamandaki bu ifadelerinde, edebi karşılığındakinin ötesinde özellikleri gözlemlemek ve denemenin edebi olmayan örneklerinde deneme ruhuna sadık ancak farklılık gösteren prensipler üzerinden işlediğini tespit etmek mümkündür. Bu özellik ve prensipler çerçevesinde bu tez, deneme türünün edebi halini Adorno ve Lukacs üzerinden inceleyip, film ve fotoğraftaki örneklerini ve bunların akademik literatürde değerlendirmelerini tartışmaktadır. Bu yolla“görsel-deneme”teriminin jenerik kullanıma ve akademik tartışmaya kazandırılması ve deneme türü sorunsallaştırılarak, günümüzde bu terimin bir tür olarak neyi ifade ettiğini anlamak mümkün kılınmaktadır. Çerçevesi tespit edilen bu tartışmanın çıkış noktasını bir görsel-deneme projesi olarak nitelendirilebilecek,“A(WAITING) HOME / EV (DE) BEKLER”başlıklı sergi çalışmam oluşturmaktadır. Ana tema olarak seçilen ev, ev-sakini ve bu ikisinin deneme ruhunu açıkça çağrıştıran biçimde şekillenen ilişkisi aracılığıyla deneme türünün güncel sanat eserlerinde ifade buluşuna referans amaçlanmıştır. Ev ve ev-sakininin görsel-deneme yoluyla irdelenmesinin hesabı, bu temaya denk gelen kuramsal tartışma da yukarıda belirtilen çerçeve içerisinde yer almaktadır. Böylece projenin sadece evi, bu tezin de sadece denemeyi değil de, aynı zamanda birbirleriyle diolojik bir bütünlük oluşturdukları görülecektir.
Özet (Çeviri)
Montaigne's establishment of the essay as a literary genre brought about a revolution of the mind in that it made possible an infinity of new manner's of expressing thought and human emotion possible. The essayistic spirit thus born by Montaigne's midwifery infiltrated in the last century the artistic genres of film and photography. The essay found a visualized mode of practice, commonly observable in contemporary art today. This more recent embodiment of the essayistic expression, however, appeal to qualities and operates through principles that expand on what the literary genre entails. In light of what these are, this thesis explores the evolution of the essayistic from its literary expression discussed by Adorno and Lukacs, to its examples in film and photography and these examples' scholarly consideration in the available literature. Generic utility of the term essay is then problematized and“visual-essay”is proposed as a more proper and comprehensive term. The point of origin of these discussions are found in a visual-essay project, entitled“A(WAITING) HOME / EV (DE) BEKLER”, which I have produced. Accordingly, the evaluation of the essayistic mode of expression in contemporary art is conducted in perspective of the thematic of home, home-dweller and the seemingly essayistic relationship of the two. This is done in terms of both a theoretical deliberation of home-dwelling, and a reflection upon how this thematic had been explored by my project, thus purposed to be reflective on home as much as on the very generic form in which it found expression, that is the visually- essayistic.